• امروز : جمعه - ۱۰ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 1 December - 2023
2

روز سی و ششم جنگ اوکراین؛ روسیه ۱۴۰۰ موشک به اوکرین شلیک کرده است/ ارتش روسیه از نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل عقب‌نشینی کرد

  • کد خبر : 6817
  • 01 آوریل 2022 - 4:12
روز سی و ششم جنگ اوکراین؛ روسیه ۱۴۰۰ موشک به اوکرین شلیک کرده است/ ارتش روسیه از نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل عقب‌نشینی کرد

اخبار و گزارش‌های خبری آژانس خبری مبین۲۴ از جنگ اوکراین در روز سی و ششم جنگ مصادف با ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ و ۳۱ مارس ۲۰۲۲ این گزارش‌های خبری را از پایین به بالا بخوانید. بایدن:‌ نشانه‌ای از خروج نظامیان روسیه از اطراف کی‌یف دیده نمی‌شود جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده می‌گوید نسبت به سخنان […]

اخبار و گزارش‌های خبری آژانس خبری مبین۲۴ از جنگ اوکراین در روز سی و ششم جنگ مصادف با ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ و ۳۱ مارس ۲۰۲۲

این گزارش‌های خبری را از پایین به بالا بخوانید.

بایدن:‌ نشانه‌ای از خروج نظامیان روسیه از اطراف کی‌یف دیده نمی‌شود

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده می‌گوید نسبت به سخنان همتای روس خود که مدعی کاهش تحرکات نظامیان روسیه در اطراف کی‌یف، پایتخت اوکراین شده، بدبین است.

آقای بایدن به خبرنگاران گفت: ”تاکنون نشانه واضحی از خروج نظامیان روسیه از اطراف کی‌یف دیده نشده است.”

به گفته آقای بایدن شواهد بیانگر تقویت حضور نظامی روسیه در شرق اوکراین در منطقه دونباس است.

آقای بایدن همچنین از احتمال بازداشت بعضی از مشاوران ارشد آقای پوتین خبر داد.

آقای بایدن گفت: ”شواهدی وجود دارد که او بعضی از مشاورانش را اخراج یا بازداشت خانگی کرده است.”

با این حال، آقای بایدن تاکید کرد آمریکا شواهد کافی در این رابطه در اختیار ندارد.

کاخ سفید دیروز اعلام کرد که به عقیده مقام‌های اطلاعاتی آمریکا بعضی از مشاوران ارشد و فرماندهان ارتش روسیه، به آقای پوتین اطلاعات گمراه کننده درباره جنگ در اوکراین داده اند.

بانک‌‌های بریتانیایی به دولت جانسون در مورد عملی نبودن تحریم کامل بانک‌های روسیه هشدار دادند

خبرگزاری رویترز به‌نقل از دست‌کم ۵ منبع آگاه خبر داده که بانک‌های بریتانیایی نسبت به امکان تحریم همه جانبه بانک‌های روسی به دولت لندن هشدار داده‌اند.

طبق گزارش رویترز بانک‌های بریتانیایی می‌گویند منع کردن کلیه شهروندان روسیه از داشتن بیش از ۵۰ هزار پوند (۶۵۴۳۰ دلار) در حساب‌های خود اقدامی غیرقانونی و در عین حال غیرعملی است.

پس از حمله روسیه به اوکراین دولت بریتانیا اعلام کرد که کلیه اتباع روسیه از این پس مجاز به سپرده‌گذاری در بانک‌های بریتانیا بیش از سقف ۵۰ هزار پوند نیستند. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا این تصمیم را بخشی از استرلاتژی کلان لندن برای منزوی کردن مسکو ارزیابی کرده بود.

رویترز: واشنگتن به شرکت‌های آمریکایی در مورد احتمال حمله سایبری مسکو از طریق لابراتوار کسپرسکی هشدار داده بود

خبرگزاری رویترز می‌گوید به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد مقامات آمریکایی از همان بدو حمله نظامی روسیه به اوکراین نسبت به احتمال حمله سایبری روسیه به شرکت‌های آمریکایی هشدار داده بودند.

رویترز می گوید دولت آمریکا با ارسال هشدارهای خصوصی به برخی از شرکت‌های آمریکایی پیش‌بینی کرده بود روسیه از طریق لابراتوار کسپرسکی به آن‌ها ضربه بزند.

کسپرسکی که دفتر مرکزی آن در مسکو واقع شده است در زمینه تولید محصولات آنتی ویروس شهرت دارد.

کانادا: روسیه نمی‌تواند یک «شریک سازنده» در گروه ۲۰ باشد

به گزارش رویترز جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با انتقاد از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین گفت که مسکو از این به بعد نمی‌تواند متحد و شریکی سازنده در بین اعضای گروه ۲۰ باشد.

تصاویر ماهواره‌ای؛ نیروهای روسیه در حال عقب نشینی از چرنوبیل هستند

نهاد ملی ناظر بر فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین می‌گوید مطابق تصاویر ماهواره‌ای نیروهای نظامی روسیه در حال عقب‌نشینی از منطقه چرنوبیل هستند.

نیروهای نظامی روسیه حدود یک‌ماه پیش نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را تحت کنترل خود درآوردند با این‌حال کارکنان اوکراینی این مرکز اجازه یافتند فعالیت این مرکز مهم را ادامه دهند.

گفته می‌شود جابجایی نیروهای روسیه ممکن است بخاطر در معرض قرار گفتن سربازان روس در برابر تشعشعات هسته‌ای و بالاگرفتن نگرانی‌ها در این باره بوده باشد. گفته می‌شود سربازان روسی مستقر در نیروگاه اتمی و خود شهر چرنوبیل به مقصد بلاروس حرکت کرده‌اند.

پیش‌تر مقامات کی‌یف و برخی رهبران غربی و در راس آن‌ها ایالات متحده نسبت به نیت پوتین در عقب کشاندن نیروهایش ابراز تردید کرده بودند. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با استناد به «دروغ‌گویی‌های» مستمر مسکو، این اقدام را نه عقب‌نشینی که آرایش مجددو تجدید قوا با هدف عملیات مجدد ارزیابی کرده است.

روسیه چگونه ماریوپول را محاصره کرد؟!

وزارت دفاع اوکراین: روسیه تاکنون نزدیک ۱۴۰۰ موشک شلیک کرده است

طبق آمار رسمی تاکنون ۱۴۸ کودک اوکراینی در جریان حملات هوایی روسیه طی ۵ هفته اخیر کشته شده‌اند. طبق آمار منتشر شده توسط وزارت دفاع اوکراین در این بازه زمانی روسیه بیش از ۱۳۷۰ فروند موشک به سمت اوکراین پرتاب کرده و موجب ویرانی ۱۵ فرودگاه در این کشور شده است.

طبق این آمار بیش از ۱۰ میلیون اوکراینی تا کنون مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. خبرگزاری رویترز به نسخه‌ای از این بیانیه دست یافته اما مستقلا قادر به تایید آمار ارائه شده نیست.

بایدن: احتمال دارد پوتین برخی از مشاوران خود را تحت بازداشت خانگی قرار داده باشد

رئیس جمهور آمریکا بدون ارائه اسناد و شواهد محکم روز پنجشنبه از احتمال تحت نظر بودن برخی از مشاوران همتای روس خود و یا حتی بازداشت خانگی آن ها خبر داد.

پیش تر سرویس اطلاعاتی آمریکا ادعا کرده بود که مشاورین پوتین جرات ارائه واقعیات جبهه اوکراین را به وی ندارند و حقایق را از شخص اول کرملین مخفی می کنند.

نتایج یک نظر سنجی: پوتین همچنان در خانه محبوب است

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ولادیمیر پوتین از حمایت بالایی در کشور خود برخوردار است. این محبوبیت علیرغم تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و انتقادهای فزاینده از شخص اول کرملین و در آستانه پنجمین هفته آغاز این جنگ، به ثبت رسیده است.

مرکز «لوادا» که یک مرکز نظرسنجی مستقل غیردولتی در روسیه بشمار می رود در نظرسنجی‌های اخیر خود به این نتیجه رسیده  که میزان محبوبیت پوتین پس از دستور حمله به اوکراین از ۷۱ درصد در ماه گذشته به حدود ۸۳ درصد رسیده است. این درحالی است که میزان مقبولیت کلی رژیم نیز نسبت به ماه گذشته شاهد یک افزایش ۱۵ درصدی بوده است.

نزدیک ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظر سنجی بر این اعتقاد بوده‌اند که روسیه در مسیر درستی در حال حرکت است. این میزان در ماه فوریه تنها ۵۰ درصد بود.

بیش از ۱۳۰ هزار سرباز تازه نفس در ارتش روسیه؛ مسکو قصد اعزام آن‌ها را به اوکراین نداریم

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه فرمانی را امضاء کرد که طبق آن استخدام ۱۳۴۵۰۰ سرباز جدید در ارتش فدراسیون روسیه در دستور کار قرار می‌گیرد. وزارت دفاع روسیه با صدور فراخوان مربوطه هر گونه ارتباط بین نیروهای جدید و اعزام آن‌ها به جبهه اوکراین و یا خطوط مقدم در هر جای دیگر را تکذیب کرده است.

جنگ ممکن است برداشت غلات در اوکراین را به نصف کاهش دهد

برداشت غلات که از محصولات حیاتی کشاورزی در سراسر دنیا محسوب می‌شوند بواسطه جنگ در اوکراین در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.

وزیر کشاورزی اوکراین روز پنجشنبه با اشاره به رکورد سال گذشته اوکراین در سال گذشته میلادی با ثبت تولیدی بالغ بر ۱۰۶ میلیون تن غلات، گفت این ریسک وجود دارد که امسال در بهترین حالت ممکن با یک کاهش ۲۵ تا ۵۰ درصدی تولید مواجه شویم.»

یک نماینده پارلمان روسیه به اتهام آنچه تلاش برای «بی‌اعتبار» کردن ارتش نامیده می‌شود، تحت تعقیب قرار گرفت

مقامات روسیه نماینده شهر اومسک در جنوب روسیه را تحت آنچه از سوی کرملین «اخبار و اطلاعات جعلی» نامیده می‌شود تحت تعقیب قرار دادند. رسانه‌های روسیه روز پنجشنبه گزارش دادند که دیمیتری گترنکو، نماینده کمونیست شورای شهر اومسک از ساعت ۲۲ تا ۶ صبح تحت بازداشت خانگی بوده و  تا پایان ماه می بدون اجازه مکتوب مقامات اجازه استفاده از اینترنت را هم نخواهد داشت.

این نماینده محلی متهم است اطلاعاتی «جعلی» را روی حساب تلگرام خود در مورد تخریب زیرساخت‌های مدنی  توسطه ارتش روسیه در اوکراین به اشتراک گذاشته است.

مذاکرات مستقیم مسکو و کی‌یف جمعه از سر گرفته می‌شود

مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین قرار است روز جمعه پیگیری شود. مذاکره کننده اوکراین می‌گوید دور جدید بصورت ویدیو کنفرانس برگزار و بر محور  چارچوب صلح پیشنهادی کی‌یف که در جریان مذاکرات رو در روی استانبول مطرح شده بود، ادامه می‌یابد.

در همین حال کرملین دیدار احتمالی بین سرگئی لاوروف و همتای اوکراینی‌اش را منتفی ندانسته است.

این در حالیست که اوکراین و همپیمانان غربی‌اش نسبت به حسن‌نیت مسکو در مذاکرات به دیده تردید می‌نگردند.

روسیه رهبران و اکثر نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا را تحریم‌ می‌کند

مسکو روز پنجشنبه از ممنوعیت ورود رهبران اروپایی و اکثریت نمایندگان پارلمان اروپا به خاک این کشور خبر داد. کرملین می‌گوید این تصمیم را در واکنش به تحریم‌های اعمال شده توسط اروپا به‌دلیل حمله نظامی‌اش به اوکراین اتخاذ کرده است.

این تحریم‌ها شامل مقامات عالیرتبه اتحادیه اروپا از جمله تنی چند از کمیسرها و رئیس نهادهای نظامی اروپایی و همچنین اکثر نمایندگان پارلمان اروپا بویژه افرادی که سیاست‌های ضدروسیه را تبلیغ و دنبال می‌کنند،  خواهد شد. وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای این تحریم‌ها را تایید کرده است.

آمریکا روزی یک میلیون بشکه نفت بیشتر وارد بازار می‌کند

جوبایدن روز پنجشنبه دستور داد تا روزانه تا سقف یک میلیون بشکه نفت از محل ذخیره استراتژیک ایالات متحده و دست‌کم به‌مدت ۶ ماه روانه بازار شود. این تصمیم «بی‌سابقه» طبق اعلام کاخ سفید با هدف جلوگیری از افزایش صعودی قیمت سوخت در جایگاه‌ها و مهار نسبی تبعات تجاوز نظامی روسیه به اوکراین اتخاذ شده است.

آمریکا بخش تکنولوژی روسیه را هم شامل تحریم‌های خود قرار داد

واشنگتن روز پنجشنبه از اعمال تحریم‌های جدیدی علیه مسکو، این‌بار در حوزه تکنولوژی و فن‌آوری خبر داد. خزانه‌داری آمریکا در مجموع ۲۱ مجموعه و ۱۳ فرد را در رابطه با هدف جلوگیری از دور زده شدن تحریم‌های اعمال شده علیه کرملین تحریم کرد. دور تازه تحریم‌ها علیه شرکت‌های تکنولوژیکی است که نقشی برجسته در تغذیه ماشین جنگی روسیه در جنگ اوکراین داشته‌اند.

مسکو: آمریکا نه عملکرد کرملین را  درست می‌شناسد و نه پوتین را

کرملین به گزارش‌ آمریکا مبنی بر اینکه اطلاعات درستی به پوتین در مورد واقعیات جبهه اوکراین نمی‌رسد، واکنش نشان داد. دیمیتری پسکوف، نشریه راسیسکایا گازیتا ( Rossiyskaya Gazeta) به‌نقل از سخنگوی کرملین نوشته نه وزارت خارجه آمریکا و نه وزارت دفاع این‌کشور اطلاعات واقعی در مورد آن‌چه در کرملین در جریان است، ندارند و حتی درک درستی هم از نحوه و شیوه کار ما و روند تصمیم گیری کرملین و  همچنین شناختی از شخص پرزیدنت پوتین ندارند.

آقای پسکوف در ادامه گفته چنین مواضعی نه‌تنها تاسف‌آور بلکه نگران‌کننده است چرا که فقدان درک درست می‌تواند به اتخاذ تصمیمات اشتباه و بعضا تراژیکی منجر شود که عواقب بسیار بدی هم می‌توانند به‌همراه داشته باشند.

واشنگتن ادعا کرده بود مشاوران و نزدیکان پوتین از گفتن حقیقت به او ابا دارند و از این کار بسیار می‌ترسند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا در واکنش به پوتین: بهای گاز را به یورو یا دلار پرداخت خواهیم کرد

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان می‌گوید همانطور که بصورت مکتوب در قراردادها قید شده است بهای گاز خریداری شده از روسیه به واحد پولی یورو و در مواقعی به دلار آمریکا پرداخت می‌شود. آقای شولتس که همراه با همتای اتریشی خود در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می‌کرد در واکنش به سخنان ولادیمیر پوتین که خواستار کلیه پرداخت‌ها به روبل از فردا اول آوریل شده است، گفت من بصورت شفاف به رئیس جمهور روسیه گفته‌ام که پرداخت‌ها باید به همان نحوی که بوده بماند.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه هم که به برلین سفر کرده خاطرنشان کرد که آلمان و فرانسه در حال آماده‌سازی برای قطع احتمالی گاز وارداتی از روسیه هستند. آقای لومر گفت : «تحت شرایط خیلی خاص ممکن است شرایطی بوجود آید که فردا دیگر گاز روسیه را نداشته باشیم. بر ماست تا خود را برای سناریوهای احتمالی آماده کنیم.»

سخنگوی بوریس جانسون هم می‌گوید بریتانیا هم قصد ندارد به درخواست پوتین تن دردهد و در این رابطه پیامدها و واکنش بازارهایی اروپایی را به‌دقت دنبال می‌کند.

پوتین: پرداخت بهای گاز به روبل از جمعه اجرایی می‌شود

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می‌گوید فرمانی را که امضاء کرده است که طبق آن خریداران خارجی گاز روسیه از اول آوریل ملزم به پرداخت بهای آن به روبل هستند. در صورت امتناع از  واریز صورتحساب به روبل قرارداد فی مابین متوقف می‌شود. آقای پوتین در صحبت‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شد گوشزد کرد که خریداران برای این منظور باید نزد بانک‌های روسی حساب باز کنند و از طریق این حساب‌ها بهای گاز خریداری شده خود را از فردا بپردازند.

رئیس جمهور روسیه در ادامه تاکید کرد که هیچکس به ما مجانی چیزی نمی‌فروشد و ما هم قصد نداریم کار خیریه بکنیم و بنابراین اگر پرداخت‌ها به روبل نباشد قراردادهای جاری متوقف می‌شود.

روسیه تامین‌کننده حدود یک‌سوم گاز مورد نیاز اروپاست و کرملین قصد دارد از این برگ برنده خود علیه تحریم‌های غرب به‌دلیل حمله روسیه به اوکراین نهایت استفاده را ببرد.

آمریکا: روسیه مانع تمدید ماموریت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین شد

واشنگتن ممانعت روسیه از ادامه ماموریت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین را بشدت محکوم کرد. سفیر آمریکا با اظهار تاسف از اینکه بعد از ۸ سال حضور مستمر، امکان فعالیت این سازمان سلب شده است، این اقدام روسیه را غیرمسئولانه و ناعادلانه توصیف کرد.

روسیه و اوکراین هر دو عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا موسوم به OSCE هستند که مقر اصلی آن در وین اتریش است و ۵۷ عضو دارد.

هشدار آمریکا به کشورهایی که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را دور می‌زنند

آمریکا هشدار داده در صورت حمله چین به خاک هند، روسیه به کمک هند نخواهد آمد.

دلیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان سفرش به هند از دهلی خواست که واردات انرژی و سایر کالاها را از روسیه تسریع نکند.

آقای سینگ نسبت به عواقب دور زدن تحریم های اعمال شده علیه روسیه به کشورها هشدار داد.

هند که روابط دفاعی عمیقی با روسیه دارد، مسکو را به دلیل تهاجم به اوکراین محکوم نکرده است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا قرار است به زودی در دهلی با مقامات هند گفتگو کند.

وزیر خارجه روسیه هم فردا به هند می رود.

زلنسکی خطاب به نمایندگان پارلمان بلژیک: ارزش صلح به‌مراتب از ارزش الماس، نفت و گاز بیشتر است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه با تاکید بر اینکه ارزش صلح و آرامش به‌مراتب بیشتر از ارزش تجارت با روسیه است از بلژیک خواست تا با دراختیار قرار دادن سلاح و تسهیلات، ملت اوکراین را در مقابله با تهاجم نظامی روسیه یاری دهد.

آقای زلنسکی که برای نمایندگان پارلمان بلژیک سخن می‌گفت با یادآوری شرایط ماریوپل، گفت اعتقاد دارد تجارت الماس با روسیه یا لنگر انداختن کشتی‌های تفریحی روس در بنادر  و یا حتی نفت و گاز روسیه ارزشی به‌مراتب کمتر از صلح دارند و خواستار کمک بلژیک به کشورش شد.

وضعیت خارکیف «باثبات»، اما روسیه درصدد حمله مجدد است

فرمانده بریگاد ۹۲ خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین روز پنجشنبه با «با ثبات» توصیف کردن اوضاع شهر، پیش‌بینی کرد که روسیه در حال سازماندهی مجدد و تجدید قوا برای عملیات در شرق و جنوب‌شرقی اوکراین باشد.

ژنرال پاولو به خبرگزاری فرانسه گفت که روس‌ها فکر می‌کردند به‌سرعت و به مانند آنچه در کریمه کردند از کل اوکراین هم می‌توانند به آسانی عبور کنند ولی خب به هدف خود نرسیدند و حالا دشمن عقب نشسته و در حال تجدید قواست.»

اوکراین


تشکیل پرونده‌ جنایی علیه۳۵۰۰ نظامی روسی مظنون به نقض قوانین جنگ

دادستان کل اوکراین پرونده های جنایی را علیه نزدیک به ۳۵۰۰ نظامی روسی مظنون به نقض قوانین و اصول جنگ تشکیل داده است.

به گفته میخائیلو پودولیاک، دستیار ریاست جمهوری تحقیقات شامل قتل غیرنظامیان، خشونت های جمعی از جمله تجاوز، کودک آزاری و شکنجه می شود.

آقای پودولیاک گفته همه حقایق مستند هستند و عواقب آن برای روسیه در همه حوزه های قضایی فاجعه بار خواهد بود.

دو تن از سفیران خود را به‌دلیل «بی خاصیت بودن» فرا خواند

ولودیمیر زلنسکی سفرای اوکراین در مراکش و گرجستان را به‌دلیل آنچه کم‌کاری و بی‌خاصیت بودن این‌دو در جلب حمایت و به‌دست آوردن تسهیلات دفاعی از کشورهای محل ماموریت خود و همچنین منفعل بودن در تشویق به اعمال تحریم‌ علیه روسیه، برکنار و به کی‌یف فراخواند.

رئیس جمهور اوکراین گفت برخی از افراد با جان و دل از اوکراین و منافعش دفاع می‌کنند و برخی هم فقط هستند و وقت و انرژی تلف می‌کنند و زمان پاک‌سازی چنین مامورانی فرا رسیده است.

سخنگوی کرملین: آمریکا، پوتین را درک نمی‌کند

ادعاهای مطرح شده از سوی آمریکا مبنی بر”گمراه شدن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از سوی مشاورانش در مورد جنگ اوکراین” با واکنش هایی از سوی روسیه روبرو شده است.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین در کنفرانس روزانه خود به خبرنگاران در مسکو گفت: “نه وزارت خارجه آمریکا و نه پنتاگون اطلاعات واقعی در مورد آن چه که در حال وقوع است، ندارند.”

آقای پسکوف گفت: “خیلی ساده است آن ها نمی دانند در کرملین چه می گذرد.” به گفته آقای پسکوف “آن ها رئیس جمهور پوتین را درک نمی کنند. آن ها نمی دانند که تصمیمات چگونه گرفته می شود و سبک کار ما را درک نمی کنند.”

سخنگوی کرملین افزود: “این نگران کننده است به این دلیل که چنین سوءتفاهمی منجر به اتخاذ تصمیماتی اشتباه می شود که پیامدهای بدی به همراه خواهد داشت.”

بریتانیا تحریم‌های بیشتری علیه چهره‌های رسانه‌ای و نظامی روسیه اعلام کرد

بریتانیا تحریم های بیشتری را علیه افراد سرشناس روسیه از جمله چهره‌های رسانه‌ای و رهبران نظامی این کشور اعلام کرد.

تازه ترین نام هایی که به فهرست تحریم ها اضافه شده اند شامل سرگئی بریلوف، مجری تلویزیون، الکساندر ژاروف، مدیر اجرای گازپروم مدیا، الکسی نیکولوف، مدیر عامل شبکه تلویزیونی راشا تودی، آنتوان آنیسموف، سردبیر بخش بین المللی اسپوتنیک است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا گفته که جنگ روسیه علیه اوکراین مبتنی بر “دروغ” است.

خانم تراس افزوده: “بریتانیا به رهبری جهان در افشای اطلاعات نادرست کرملین کمک کرده و این دسته از تحریم ها مبلغان بی شرمی که اخبار و روایت های پوتین را ترویج می دهند، هدف قرار داده است.”

نخست وزیر نروژ در گفتگو با پوتین خواستار پایان دادن به خصومت‌ها شد

دولت نروژ می‌گوید نخست وزیر این کشور در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین از وی خواسته تا به جنگ و خصومت در اوکراین پایان دهد، نیروهایش را از خاک این کشور خارج کند و دسترسی بشردوستانه را تضمین نماید.

نخست وزیر نروژ در بیانیه‌ای که دفتر وی منتشر کرده گفته این حمله‌ای است سعبانه از سوی روسیه علیه کشوری آزاد و ملتی بی‌گناه که در معرض درد و رنجی باور نکردنی قرار گرفته‌اند.

دبیرکل ناتو: منتظر «حملات بیشتر» روسیه هستیم؛ مسکو دروغ می‌گوید

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو با تاکید بر اینکه نیروهای روسیه نه در حال عقب نشینی که در حال آرایش مجدد و تغییر موقعیت هستند، گفت ناتو منتظر «حملات بیشتری» از جانب روسیه است.

آقای استولتنبرگ گفت اطلاعاتی به‌دست ناتو رسیده که نشان می‌دهد روسیه در حال تجمیع نیروها و تجدید قوا با تمرکز حمله به منطقه دنباس است در حالیکه فشار بر کی‌یف و دیگر شهرهای مهم اوکراین را نیز تداوم خواهد داد. از این جهت ناتو منتظر حملات شدیدتری از سوی روس‌ها در خاک اوکراین است که طبیعتا همراه با درد و رنج مضاعفی خواهد بود.

دبیرکل ناتو در ادامه تصریح کرد که روسیه مکررا درباره نیاتش دروغ گفته و لذا ملاک، عمل است و نه حرف. با این حال به‌زعم ینس استولتنبرگ اراده چندانی از سوی روسیه تاکنون برای حل دیپلماتیک مسئله مشاهده نشده است.

ادعای جدایی‌طلبان هوادار روسیه در دُنباس: تقریبا کل منطقه لوهانسک تحت کنترل ماست

مقامات جمهوری خودخوانده لوهانسک در شرق اوکراین پنجشنبه در کانال تلگرامی خود کنترل بر بیش از ۹۰ درصد این منطقه را ادعا کردند. ادعایی که خبرگزاری فرانسه می‌گوید از سوی منابع مستقل قابل تایید نیست.

مسکو اولویت خود را فتح سرزمین‌های شرقی اوکراین تعیین کرده و درست پیش از حمله نظامی به خاک اوکراین، استقلال این مناطق را به‌رسمیت شناخت.

دنیس پوشیلین، رهبر جدایی‌طلبان دونتسک نیز به‌نوبه خود چهارشنبه شب از کنترل ۵۵ تا ۶۰ درصدی بر این منطقه شرقی اوکراین خبر داده بود.

از زمان آغاز جنگ‌های جدایی‌طلبانه در شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴، هواداران روسیه بر حدود یک‌سوم اراضی و سرزمین‌های این منطقه احاطه داشته‌اند.

این درحالیست که محاصره و بمباران ماریوپل با شدت ادامه دارد و به ادعای رمضان قدیروف، رهبر چچن که نیروهای تحت امرش در این بندر حیاتی با نیروهای اوکراینی در حال نبرد هستند، بیش از ۹۰ درصد ماریوپل در روز آخر مارس به تصرف روسیه درآمده است.

سازمان صلیب سرخ جهانی آمادگی خود را برای «هدایت» عملیات تخلیه ماریوپل اعلام کرد

سازمان صلیب سرخ جهانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتی که «تضمین‌های لازم داده‌ شود» آماده است تا از روز جمعه «هدایت عملیات تخلیه ماریوپل» را برعهده بگیرد.

توافق روسیه و اوکراین برای ایجاد کریدور تخلیه غیرنظامیان در ماریوپل

مقام‌های اوکراینی می‌گویند با نیروهای روس بر سر ایجاد یک کریدور تخلیه غیرنظامیان در شهر بندری محاصره شده ماریوپل به توافق رسیده‌اند.

ایرینا ورشچوک معاون نخست‌وزیر اوکراین در بیانیه‌ای در این خصوص ضمن تایید این مطلب افزود: «طرف اوکراینی از طریق کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پیامی دریافت کرد که بر اساس آن روسیه اعلام کرده آمادگی دارد یک کریدور بشردوستانه از ماریوپل از طریق شهر بردیانسک ایجاد کند.»

ورشچوک ادامه داد که قرار است ۴۵ اتوبوس برای این منظور ارسال شود. مقام‌های اوکراینی می‌گویند حدود ۹۰ درصد ساختمان‌های این شهر پس از هفته‌های بمباران شدید نیروهای روسی یا غیر قابل سکونت شده یا شدیدا آسیب دیده است.

صندوق بین‌المللی پول: تحریم‌های روسیه سلطه دلار را از بین می‌برد

یک مقام ارشد صندوق بین‌المللی پول می‌گوید، تحریم‌های مالی اعمال‌شده علیه روسیه تهدیدی برای کاهش تدریجی سلطه دلار آمریکا است و می‌تواند منجر به چندپاره‌تر شدن نظام پولی بین‌المللی شود.

گیتا گوپینات، معاون اول مدیر عامل صندوق بین المللی پول، به فایننشال تایمز گفت: «دلار حتی در چشم انداز بد بینانه هم ارز اصلی جهانی باقی خواهد ماند، اما تکه تکه شدن در سطح کوچکتر سناریویی کاملا محتمل است.»

او گفت که این جنگ همچنین به پذیرش مالی دیجیتال، از ارزهای رمزپایه گرفته تا استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی کمک می‌کند.

هند و روسیه طرح پرداخت روپیه به روبل را برای دور زدن تحریم‌ها بررسی می‌کنند

مقام‌های هندی در حال بررسی مکانیسمی هستند که بر اساس آن تجارت با روسیه بر اساس پرداخت روبل- روپیه فعال خواهد شد. بر این اساس دهلی نو و مسکو می‌توانند به رغم تحریم‌ها تجارت میان خود را ادامه دهند.
کارشناسان می‌گویند مکانیزم پرداخت جدید می‌تواند راه را برای واردات نفت ارزان‌تر به هند هموار کند و فرصت‌هایی را برای فعالین صنعتی در هند در بخش‌های مختلف هموار سازد.

درخواست زلنسکی از آمریکا برای دریافت کمک‌های بیشتر

ولودومیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید جنگ با روسیه در نقطه عطف قرار دارد و کی‌یف به تسلیحات نیاز مبرمی دارد.

آقای زلنسکی در سخنرانی شبانه ویدویی خود با اشاره به اینکه در شرایط کنونی کشورش به شدت به تانک‌ها، هواپیماها و سیستم‌های هوایی نیاز دارد خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: «اگر ما واقعا برای آزادی و دفاع از دموکراسی با هم می‌جنگیم پس حق داریم در این مقطع حساس درخواست کمک داشته باشیم.»

 

 

لینک کوتاه : https://mobin24.ir/?p=6817

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.