• امروز : جمعه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 12 April - 2024
2

روز سی و یکم جنگ اوکراین: سخنرانی آتشین بایدن علیه پوتین در ورشو

  • کد خبر : 6689
  • 27 مارس 2022 - 3:18
روز سی و یکم جنگ اوکراین: سخنرانی آتشین بایدن علیه پوتین در ورشو

به گزارش آژانس خبری مبین۲۴، گزارش‌های خبری از جنگ اوکراین به تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۱ و ۲۷ مارس ۲۰۲۲ به سمع و نظر شما می‌رسد:   مرکز تحقیقات هسته‌ای خارکیف ‘هدف قرار گرفته است’ به گزارش رسانه‌های اوکراینی مرکز تحقیقات هسته‌ای خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، هدف قرار گرفته است. نشریه ایندپندنت کیف روز شنبه […]

به گزارش آژانس خبری مبین۲۴، گزارش‌های خبری از جنگ اوکراین به تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۱ و ۲۷ مارس ۲۰۲۲ به سمع و نظر شما می‌رسد:

 

مرکز تحقیقات هسته‌ای خارکیف ‘هدف قرار گرفته است’

به گزارش رسانه‌های اوکراینی مرکز تحقیقات هسته‌ای خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، هدف قرار گرفته است.

نشریه ایندپندنت کیف روز شنبه گزارش کرد به علت تداوم حملات هوایی و توپخانه علیه خارکیف، امکان بررسی دقیق میزان صدمات وارد شده به این مرکز هسته‌ای فعلا وجود ندارد.

مسکو به علت هدف قرار گرفتن تاسیسات هسته‌ای اوکراین طی حملات هوایی یک ماه گذشته، بارها مورد اعتراض بین المللی قرار گرفته اما این حملات تاکنون موجب نشت مواد رادیواکتیو و خطرات زیست محیطی نشده یا دستکم گزارشی در این رابطه منتشر نشده است.

جشنواره موسیقی خارکیف در تونل مترو برگزار شد

جشنواره موسیقی خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، با وجود ادامه حملات هوایی روسیه، در موعد مقرر آغاز به کار کرده است.

روز شنبه از خارکیف گزارش شد که مسئولان برگزاری جشنواره این شهر تصمیم گرفتند با وجود وضعیت جنگی امسال هم آن را سر موعد برگزار و تنها محل آن را به تونل مترو این شهر منتقل کنند.

تصاویری که از آغاز این جشنواره مخابره شده نوازندگان را روی پله‌های مرمر ایستگاه متروی خارکیف نشان می‌دهد و تماشاگرانی که برای گوش کردن به ساز و نوای آنها جمع شده‌اند.

در میان جمع کوچک تماشاگران، بعضی با چشمان بسته به موسیقی گوش می‌کردند و برخی دیگر در حالی که کودکان خود را بغل کرده بودند اجرای قطعات را تماشا کردند.

دنیس کاراچوتسوف، نوازنده ویلونسل گفته: «هدف این جشنواره امید دادن به مردم خارکیف است».

«پیام من این است که ما هراسی نداریم، ما قدرتمندیم و هر کدام (به روش خودمان)‌ می‌توانیم برای کشورمان امیدوارم بمانیم.»

تاتیانا چوخ، نوازنده ویلون هم گفته این «بهترین کنسرت عمرم بود».

اصلاحیه کاخ سفید: بایدن خواستار تغییر رژیم در روسیه نشده است

کاخ سفید اعلام کرد منظور رئیس جمهوری آمریکا از صحبت‌هایش در ورشو تغییر رژیم در روسیه نبوده است. بایدن پیشتر در سخنرانی خود در ورشو گفته بود که پوتین دیگر نباید در قدرت بماند.

بایدن در ورشو گفت: «به خاطر خدا، این مرد دیگر نمی‌تواند در قدرت بماند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام مسئول در کاخ سفید افزوده است که منظور بایدن در خصوص در قدرت ماندن پوتین و یا تغییر رژیم در روسیه نبوده است بلکه استفاده وی از قدرت علیه همسایگان روسیه بوده است.

خبرگزاری‌ها این صحبت رئیس جمهوری آمریکا را تمایل واشنگتن به تغییر رژیم در روسیه تفسیر و مخابره کرده بودند.

بایدن به پوتین: حتی یک لحظه هم به اینکه وارد یک اینچ از خاک ناتو بشوی، فکر نکن

بایدن در ادامه صحبت‌هایش در ورشو  به رئیس جمهوری روسیه هشدار داد که حتی یک لحظه هم به اینکه یک اینچ وارد خاک ناتو شود، فکر نکند. او در ادامه تاکید کرد که ایالات متحده با تمام قدرت به تعهدات حفاظت جمعی مندرج در منشور ناتو متعهد است.

او همچنین در ادامه تصریح کرد که در درگیری‌های کنونی در اوکراین نیازی به دخالت ایالات متحده آمریکا وجود ندارد. رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود: «نیروهای آمریکایی برای درگیری با نیروهای روسیه در اروپا نیستند. آنها اینجا هستند تا از متحدان ناتو دفاع کنند.»

بایدن خطاب به مردم روسیه: شما دشمن ما نیستید

بایدن در بخش دیگری از صحبت‌هایش خطاب به مردم روسیه گفت: «من همیشه مستقیم و صادقانه با مردم روسیه صحبت کرده‌ام. اجازه دهید این را بگویم که شما مردم روسیه دشمن ما نیستید. من باور ندارم که شما از کشتن کودکان و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های بی‌گناه استقبال می‌کنید. من فکر نمی‌کنم که شما از اینکه مردم بیگناه در بیمارستان‌ها، مدارس و زایشگاه‌ها با موشک‌های روسی مورد هدف قرار گیرند استقبال کنید.»

بایدن همچنین گفت که اقدامات پوتین در اوکراین اقدامات یک ملت بزرگ همچون روسیه نیست. او همچنین در ادامه افزود: «این آینده‌ای نیست که شما و فرزندانتان شایسته آن هستید. من به شما حقیقت را می‌گویم. این جنگ شایسته مردم روسیه نیست.»

پاسخ کرملین به بایدن: مردم روسیه باید برای رهبر خود تصمیم بگیرند نه جو بایدن

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به اظهارات جو بایدن در خصوص لزوم تغییر رژیم در روسیه واکنش نشان داد.
آقای پسکوف در این خصوص گفت: «این را آقای بایدن نباید تصمیم بگیرد. این موضوعی است که فقط باید با انتخاب مردم فدراسیون روسیه صورت پذیرد.»

جو بایدن در سخنرانی خود در ورشو خواهان تغییر رژیم در روسیه شده بود و تاکید کرد که پوتین دیگر نباید در قدرت باقی بماند.

بایدن با اشاره به پوتین: بخاطر خدا این مرد نمی‌تواند در قدرت بماند

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود در ورشو خطاب به مردم روسیه گفت که اززمان اوج جنگ سرد، چندین دهه با رهبران روسیه کار کرده است.

او گفت: “من همیشه مستقیم و صادقانه با شما مردم روسیه صحبت کرده ام. اجازه دهید این را بگویم، اگر می توانید گوش دهید. شما مردم روسیه دشمن ما نیستید. من باور نمی کنم که شما از کشتن کودکان و پدربزرگ ها و مادربزرگ های بی گناه استقبال می کنید. یا این که بمباران بیمارستان ها، مدارس و زایشگاهها را می پذیرید. یا شهرها که محاصره شده اند تا غیرنظامیان نتوانند فرار کنند، تدارکات قطع شده و تلاش برای گرسنگی دادن به اوکراینی ها تا تسلیم شوند.”

“میلیون ها خانواده از جمله نیمی از کودکان اوکراینی از خانه های خود رانده شده اند. این ها اقدامات یک ملت بزرگ نیست.”

آقای بایدن در پایان سخنرانی خود با اشاره به پوتین گفت: “بخاطر خدا این مرد نمی تواند در قدرت بماند.”

بایدن در سخنرانی در ورشو: این نبرد طی روزها و ماهها پیروز نخواهد شد

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در پایان سفرش به لهستان در سخنرانی در ورشو، پایتخت این کشور خطاب به جمعیت حاضر گفت اوکراین و مردم آن “برای نجات کشورشان می جنگند”.

آقای بایدن گفت: “باید واقع بین بود. این نبرد طی چند روز یا چند ماه به پیروزی منجر نخواهد شد. ما باید برای مبارزه ای طولانی خود را آماده کنیم.”

رئیس جمهور آمریکا گفت: “پیام من به مردم اوکراین…ما درکنار شما ایستاده ایم.”

او گفت: “نبرد امروز در کی‌یف، ماریوپل، خارکیف، نبردهای اخیر در یک مبازره طولانی است.”

“مجارستان در سال ۱۹۵۶، لهستان در سال ۱۹۵۶ و سپس دوباره در سال ۱۹۸۱، چکسلواکی در سال ۱۹۶۸- تانک های شوروی قیام های دموکراتیک را در هم شکستند، اما مقاومت ادامه یافت تا این که سرانجام در سال ۱۹۸۹، دیوار برلین وتمام دیوارهای سلطه شوروی فروریخت و مردم پیروز شدند.”

آقای بایدن افزود: “نبرد برای دموکراسی نتوانست به پایان برسد و با پایان جنگ سرد به پایان هم نرسید.”

“در طول ۳۰ سال گذشته، نیروهای خودکامه در سراسر جهان احیا شدند. نشانه های آن آشناست. تحقیر حاکمیت قانون، تحقیر آزادی دموکراتیک، تحقیر خود حقیقت.”

“امروز روسیه دموکراسی را خفه کرده و به دنبال انجام آن در جایی دیگر است.”

بایدن خطاب به مردم اوکراین: در کنار شما هستیم

جو بایدن می‌گوید نبرد بین دموکراسی و خودکامگی و بین آزادی و سرکوب است. او همچنین با بیان اینکه این نبرد در روزها و ماه‌های آینده به پایان نخواهد رسید، افزود: «ما باید خودمان را برای مباره‌ای طولانی که در پیش داریم آماده نگه داریم.»

آقای بایدن همچنین هنگامی که از سوی گروهی از پناهجویان اوکراینی که در جمع حاضر بودند مورد تشویق قرار گرفت خطاب به آنها گفت: «ما در کنار شما می‌مانیم. امشب پیام مهمی به وزیر خارجه و وزیر دفاع اوکراین که اینجا حضور دارند منتقل کردم. به آنها گفتم که ما در کنار شما می‌مانیم.»

بایدن پیش از سخنرانی در لهستان در جریان حملات روسیه به لویو قرار گرفت

یک مقام کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفته است که جو بایدن پیش از ترک هتل در لهستان و آغاز سخنرانی خود در این کشور در جریان حملات به لویو قرار گرفته است. به گفته یکی از مقام‌های کاخ سفید دستیاران او اطلاعات کاملی در خصوص این حمله به رئیس جمهوری آمریکا ارائه داده‌اند.

کاخ سفید می‌گوید در میان جمعیتی که برای شنیدن اظهارات بایدن در لهستان جمع شده‌اند، گروهی از پناهجویان اوکراینی نیز حضور دارند.

در جریان حملات موشکی نیروهای روسیه به شهر لویو در نزدیکی مرز لهستان، دست‌کم ۵ نفر زخمی شدند.

کی‌یف: روسیه ۶۰ مکان مذهبی در اوکراین را بمباران کرده است

دولت اوکراین می‌گوید از زمان شروع جنگ، نیروهای روسی نزدیک به ۶۰ مکان مذهبی این کشور را بمباران کرده است. بر اساس این گزارش دست‌کم ۵۹ مکان عبادت در سراسر اوکراین توسط نیروهای روسی گلوله‌باران شده‌است. کلیسای ارتدکس اوکراین که زیر نظر اسقف مسکو فعالیت می‌کند یکی از این مکان‌هاست که متحمل خسارات شدیدی شده است.

همچنین یک کلیسای کاتولیک و ۵ کلیسای پروتستان، سه مسجد و سه کنیسه نیز تاکنون در اثر درگیری‌ها آسیب دیده‌اند.

شناسایی یک موشک منفجر نشده در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای خارکیف

مقامات نظارتی اوکراین به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفتند که یک موشک منفجر نشده در مجاورت تأسیسات تحقیقاتی هسته‌ای در خارکیف وجود دارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که به نظارت بر اوضاع ادامه می دهد.

در بیانیه منتشر شده از سوی آژانس آمده است: «موشک منفجر نشده در مجاورت یک مرکز تحقیقاتی هسته‌ای که قبلا در اثر گلوله باران آسیب دیده شناسایی شده است اما همچنان گلوله‌باران مدام در این منطقه ادامه دارد و این بدان معناست که هنوز هیچ اقدامی برای خنثی کردن این موشک انجام نشده است.»

این مرکز برای تحقیق و توسعه و تولید رادیوازیوتوپ برای کاربردهای پزشکی و صنعتی استفاده می‌شود. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، موجودی رادیواکتیو این مرکز کم است.

سه انفجار مهیب در شهر لویو در غرب اوکراین

مقامات لویو در غرب اوکراین از سه انفجار قوی در نزدیکی این شهر خبر دادند و از ساکنان این منطقه خواستند پناه بگیرند.

ماکسیم کوزیستکی، فرماندار منطقه با اشاره به منطقه‌ای که این انفجار صورت گرفته گفت: «سه انفجار قوی در حومه شرقی و در نزدیکی لویو رخ داده است. اکنون هشدار حمله هوایی وجود دارد. بنابراین مردم آرامش خود را حفظ کنند و پناه بگیرند.»

در انفجارهای امروز لویو دستکم ۵ نفر زخمی شدند.

شهر لویو به دور از هسته‌های اصلی جنگ، در غرب اوکراین و در نزدیکی مرز لهستان جای دارد. لویو با بیش از ۷۱۷ هزار نفر جمعیت بزرگترین شهر در غرب اوکراین و ششمین شهر بزرگ این کشور است.

دو ایالت آلمان استفاده از حرف نمادین Z را در ملأ عام ممنوع می‌کنند

مقامات دو منطقه بزرگ آلمان، بایرن و زاکسن، می‌گویند درصدند کسانی را که در حمایت از حمله روسیه به اوکراین و در ملأ عام از حرف Z استفاده می‌کند، تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

بوریس پیستوریوس، وزیر داخله زاکسن در بیانیه‌ای گفت، افرادی که علناً موافقت خود را با جنگ تجاوزکارانه پوتین، رئیس جمهور روسیه، علیه اوکراین و با استفاده از نماد «Z» اعلام می کنند، باید منتظر عواقب آن باشند.

گئورگ آیزنرایش، وزیر دادگستری بایرن نیز هشدار داد هواداران کرملین که در انظار عمومی لباس‌هایی با علامت Z به تن می‌کنند باید بدانند که می‌توانند تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

ارتش روسیه و هواداران کرملین از حرف Z در توجیه و حمایت از جنگ مسکو علیه کی‌یف استفاده می‌کنند.

بایدن در ورشو: مطمئن نیستم روسیه استراتژی خود را در جنگ اوکراین تغییر داده است

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا امروز شنبه در ورشو، پایتخت لهستان گفت  مطمئن نیست که اعلام جدید روسیه برای تمرکز حمله خود بر منطقه دُنباس اوکراین به معنای تغییر استراتژی مسکو در جنگ است.

ارتش روسیه در آخرین اعلام مواضع خود با اشاره به تغییر استراتژی نظامی در نبردهای جاری از تمرکز بیشتر بر مناطق شرقی و تلاش برای کنترل و آزادی منطقه دُنباس خبر داده است.

اگر این اعلام موضع جدید روسیه درست و تمرکز ارتش این کشور فقط به مناطق شرق اوکراین معطوف شود، موضعی خواهد بود در تضاد با قصد قبلی اعلام شده کرملین برای «نازی زادی» و «خلع سلاح و غیرنظامی کردن» کل اوکراین.

بایدن: ولادیمیر پوتین یک «قصاب» است

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جریان دیدار با پناهجویان اوکراینی در ورشو در پاسخ به سوالی در باره همتای روس خود، وی را «قصاب» خواند.

در جریان این دیدار که به صورت مستقیم از شبکه‌های خبری لهستان پخش می‌شد خبرنگاری از آقای بایدن پرسید با توجه به آنچه بر سر این پناهجویان آمده در باره ولادیمیر پوتین چه نظری دارد؟ وی نیز گفت «او یک قصاب است.»

اوکراین از کشته شدن یک فرمانده ارشد ارتش روسیه خبر داد

وزارت دفاع اوکراین روز شنبه ادعا کرد که ژنرال یاکوف رزانتسف از فرماندهان ارشد ارتش روسیه در جریان درگیری‌های جاری در اطراف شهر اشغال شده خرسون کشته شده است.

یک مسئول اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز ضمن تایید این خبر اعلام کرد که علاوه بر   ژنرال رزانتسف که فرماندهی سپاه ترکیبی یک گردان ویژه ارتش روسیه را برعهده داشت صدها سرباز این نیروی ترکیبی پیش‌تر در جریان درگیری‌ها کشته شده بودند.

این خبر که مقامات اوکراینی منبع آن هستند در رسانه‌های خبری روسیه بازتاب نداشته و یورنیوز نیز نمی‌تواند به صورت مستقل آنرا تایید کند.

بایدن در لهستان اجرای ماده ۵ پیمان ناتو را «وظیفه‌ای مقدس» خواند

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه بار دیگر اجرای ماده ۵ پیمان ناتو را که در آن حمله به یک کشور عضو به مثابه حمله به کلیه اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی محسوب می‌شود برای کشورش یک «وظیفه مقدس» خواند.

رئیس جمهوری ایالات متحده طی سخنانی در ورشو نسبت به اجرای ماده پنج ناتو به آندری دودا، همتای لهستانی خود که کشورش بیم حمله روسیه را دارد، اطمینان داد و گفت برای ایالات متحده عمل به این بخش از پیمان ناتو وظیفه‌ای مقدس محسوب می‌شود.

وی سپس با اشاره به یک نقل قول قدیمی لهستانی با مضمونِ «برای آزادی ما و شما» خطاب به رئیس جمهوری لهستان گفت که  می‌تواند روی این تعهد ایالات متحده نسبت به اجرای ماده پنجم ناتو حساب کند.

شعارِ «برای آزادی ما و شما» به زمان شورش لهستانی‌ها علیه اشغال روسیه تزاری برمی گردد، زمانی که قرار بود با این شعار به روس‌ها یادآوری شود که قیام مردم لهستان آنها را نیز از استبداد تزارها رها خواهد کرد.

وزیر دفاع روسیه پس از دو هفته غیبت بار دیگر در رسانه‌ها ظاهر شد

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه که از دو هفته پیش خبر و تصویری از وی در رسانه‌های روسیه منتشر نشده بود روز شنبه بار دیگر بر صفحه شبکه‌های خبری دولتی این کشور ظاهر شد.

غیبت دو هفته‌ای این مقام بلند پایه دولت روسیه ابهامات و سوال‌هایی را در میان منابع خبری رقم زده بود و کرملین تلاش داشت با کم اهمیت خواندن این موضوع به آن واکنش نشان دهد.

وزارت دفاع روسیه سرانجام روز شنبه ویدیویی را منتشر که سرگئی شویگو را در حال ریاست بر نشستی با موضوع بودجه تسلیحاتی روسیه نشان می‌داد.

این تصاویر بدون تاریخ هستند اما وزیر دفاع در آن به ملاقاتی با وزیر دارایی اشاره می کند که آژانس‌های خبری روسیه می‌گویند روز جمعه ۲۵ مارس برگزار شده است.

کرملین همچنین گمانه زنی‌ها در مورد سلامت سرگئی شویگو را رد و اعلام کرده که وزیر کشور کارهای زیادی برای انجام دادن در دست دارد و اکنون زمان انجام فعالیت رسانه‌ای نیست.

شهردار کی‌یف از اعمال مقررات منع رفت و آمد جدید صرف نظر کرد

شهردار کی‌یف سرانجام از اعمال مقررات منع رفت و آمد ۳۵ ساعته که قرار بود از عصر شنبه تا روز دوشنبه در پایتخت اوکراین به اجرا درآید، صرف نظر کرد.

ویتالی کلیچکو پس از انصراف از اجرای این تصمیم که گفته می‌شد از سوی شورای نظامی اتخاذ شده اعلام کرد که مقررات منع آمد و شد در عوض همچون همه شب‌های گذشته از ساعت ۸ تا هفت صبح روز بعد اجرا می‌شود و شهروندان می‌توانند در طول روز یکشنبه آزادانه در کی‌یف تردد کنند.

روسیه برنامه‌ای برای فراخواندن نیروهای ذخیره ندارد 

وزارت دفاع روسیه روز شنبه تاکید کرد که برنامه‌ای برای فراخوانی و استفاده از نیروهای ذخیره برای پیوستن به جنگ در اوکراین ندارد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه به برخی تماس‌های جعلی اشاره شده که شماری از شهروندان روسیه گفته‌اند آنها را از جانب سرویس‌های مخفی دریافت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای یادآور شد: «وزارت دفاع فدراسیون روسیه نه فراخوانی انجام داده و نه برنامه‌ای برای فراخواندن شهروندان ذخیره به کمیساریای نظامی دارد.»

ترکیه: یک شی‌ مین مانند در دهانه تنگه بسفر کشف و خنثی شد

وزارت دفاع ترکیه می گوید یک شی «مین مانند» روز شنبه در ورودی شمالی تنگه بسفر کشف و «خنثی» شده است.

به گزارش رسانه‌های ترکیه این شی مین‌ مانند از لنگرگاه خود جدا شده و توسط امواج به سمت دهانه تنگه بسفر در سمت آب‌های دریای سیاه حمل شده بود.

شبکه NTV ترکیه در گزارش خود آورده است که یک ماهیگیر پس از مشاهده مین در ۲ کیلومتری آب‌های شمال استانبول  مقامات محلی را در جریان قرار داده است.

این کانال خصوصی تلویزیون ترکیه همچنین اعلام کرد که مین کشف شده حاوی ۳۰ کیلوگرم مواد منفجره بوده و از نوع مین‌های قدیمی ساخت روسیه به شمار می‌رود.

مقامات ترکیه طی هفته گذشته هشدار داده بودند که مین‌های دریایی کار گذاشته شده در سواحل اوکراین ممکن است بر اثر طوفان از لنگرگاه خود جدا شده و با حرکت امواج دریای سیاه را در نوردند.

توییت وزیر دفاع اوکراین پس از ملاقات با هیئت آمریکایی

وزیر دفاع اوکراین با انتشار توییتی اعلام کرد که به همراه وزیر خارجه این کشور برای نخستین بار در یک فرمت ۲+۲ با همتایان آمریکایی خود و در حضور جو بایدن در ورشو دیدار و گفتگو کرده است.

اولکسی رزنیکف همچنین در این پیام یادآور شده که به همراه دمیترو کوله‌با در سخنرانی عصر روز شنبه جو بایدن در خصوص تهاجم نظامی روسیه به اوکراین حضور خواهد داشت.

جو بایدن با دو وزیر اوکراینی در لهستان دیدار کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در جریان سفر به لهستان در نشستی با حضور دو وزیر اوکراینی شرکت کرد.

در این نشست وزرای امور خارجه و دفاع ایالات متحده به همراه همتایان اوکراینی‌ آنها نیز حضور داشته‌اند و آقای بایدن با دمیترو کولِبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز که در شست حضور داشت گفتگویی غیررسمی انجام داد.

این نخستین ملاقات رئیس جمهوری آمریکا با مقامات ارشد اوکراینی پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به این کشور محسوب می‌شود.

بیش از ۱۰۰ هزار نفر در شهر ماریوپل گرفتارند

شهردار ماریوپل روز شنبه گفت که یک روز پس از اعلام موضع امانوئل ماکرون در خصوص مشارکت فرانسه و دو کشور دیگر در عملیات تخلیه غیرنظامیان از این شهر با سفیر فرانسه در اوکراین گفتگو کرده است.

وادیم بویچنکو که مسئولیت شهر محاصره شده ماریوپل را در دست دارد در گفتگویی تلویزیونی تاکید کرد که وضعیت این شهر همچنان بحرانی است و درگیری‌های پراکنده خیابانی به ویژه در نقاط مرکزی شهر در جریان است.

رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه اعلام کرده بود که کشورش به همراه یونان و ترکیه در عملیات بشردوستانه تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل مشارکت می‌کند.

از سوی دیگر ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین روز شنبه در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان ماریوپل همچنان در این شهر گرفتارند.

پایتخت اوکراین بار دیگر تحت مقررات منع رفت‌ و آمد قرار گرفت 

مسئولان شهر کی‌یف روز شنبه بار دیگر از وضع مقررات منع آمد و شد در پایتخت اوکراین برای تامین امنیت بیشتر خبر دادند.

به گفته شهردار کی‌یف مقررات جدید منع رفت و آمد از عصر روز شنبه به اجرا درخواهد آمد و تا دوشنبه صبح به قوت خود باقی خواهد بود.

ویتالی کلیچکو با اعلام این خبر در کانال تلگرامی شهرداری اوکراین گفت که مقررات منع رفت و آمد بر اساس تصمیم فرماندهی نظامی اعمال می‌شود.

زلنسکی با درخواست از قطر برای افزایش تولید گاز: باید به روسیه فهماند که انرژی یک سلاح نیست

ولودیمیر زلنسکی روز شنبه از قطر خواست برای مقابله با روسیه تولید گاز طبیعی خود را برای جبران کمبود‌های احتمالی افزایش دهد.

رئیس جمهوری اوکراین این درخواست را برای مقابله با تهدیدهای روسیه در زمینه استفاده از انرژی به عنوان نوعی سلاح و نیز فشار بر کشورهای غربی مطرح کرده است.

آقای زلنسکی در پیامی ویدیویی به نشست مجمع دوحه در پایتخت قطر تاکید کرد: از شما می‌خواهم تولید انرژی را افزایش دهید تا همه در روسیه بفهمند که هیچ‌کس نمی‌تواند از انرژی به عنوان سلاحی برای باج‌گیری از جهان استفاده کند.

روسیه ارسال گاز به اروپا از طریق اوکراین را ادامه می دهد

شرکت روسی گازپروم روز شنبه اعلام کرد که مطابق با تقاضای مصرف‌کنندگان اروپایی همچنان به عرضه گاز طبیعی به اروپا از طریق اوکراین ادامه خواهد داد.

این در حالیست که ولادیمیر پوتین به تازگی اعلام کرده است که کشورش در پی تحریم‌های غرب از این پس تحویل گاز به کشورهای «غیردوست» را تنها در ازای دریافت روبل از سر خواهد گرفت.

این تصمیم خشم کشورهای اروپایی را که در پی کاستن از وابستگی به روسیه در زمینه انرژی هستند، برانگیخته است.

کشورهای اروپایی دریافت کننده گاز و نفت روسیه معتقدند که تصمیم اخیر کرملین ناقض مفاد قراردادهای امضا شده میان طرفین است.

ارتش اوکراین مدعی شد که تعدادی تانک و هواپیمای روسی را منهدم کرده است

ستاد کل ارتش اوکراین روز شنبه مدعی شد که نظامیان این کشور تلفات و خسارات سنگینی را به نیروهای روسیه در اطرف شهرهای دونتسک و لوهانسک واقع در استان دُنباس وارد کرده‌‌اند.

در بیانیه ستاد کل ارتش اوکراین آمده است: «خسارات قابل توجهی به مهاجمان روسی وارد کرده‌ایم.» در این بیانیه به طور مشخص به انهدام سه هواپیما، هشت تانک و کشته شدن ۱۷۰ سرباز روس اشاره شده است.

لینک کوتاه : https://mobin24.ir/?p=6689

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.