• امروز : سه شنبه - ۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
6

روز سی و دوم‌ جنگ اوکراین؛ آدم دزدی روس‌ها در ماریوپول

  • کد خبر : 6726
  • 28 مارس 2022 - 3:44
روز سی و دوم‌ جنگ اوکراین؛ آدم دزدی روس‌ها در ماریوپول

گزارش‌های خبری آژانس خبری مبین۲۴ به تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۱ و ۲۸ مارس ۲۰۲۲ در سی و دومین روز از تجاوز روسیه به خاک اوکراین: روسیه هزاران نفر را از ماریوپول منتقل کرده است اوکراین روسیه را متهم کرده که به زور هزاران نفر از غیرنظامیان ماریوپول را به زور جابجا کرده است. آنگونه که […]

گزارش‌های خبری آژانس خبری مبین۲۴ به تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۱ و ۲۸ مارس ۲۰۲۲ در سی و دومین روز از تجاوز روسیه به خاک اوکراین:

روسیه هزاران نفر را از ماریوپول منتقل کرده است

اوکراین روسیه را متهم کرده که به زور هزاران نفر از غیرنظامیان ماریوپول را به زور جابجا کرده است.

آنگونه که در تصاویر ماهواره‌ای دیده می‌شود روسیه نزدیک به ۵ هزار نفر را در کمپی موقت در بژیمن، ۹۰ کیلومتری شرق ماریوپول مستقر کرده است.

رسانه‌های روسیه پیشتر درباره این اردوگاه موقت و انتقال ساکنان ماریوپول به شهر جنوبی تاگانروگ گزارش داده بودند. عده‌ای از اوکراینی‌ها از این شهر با قطار به یاروسلا و ریازان منتقل شده‌اند که بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر در شمال تاگانروگ قرار دارد.

ایرینا ورشچوک معاون نخست وزیر اوکراین گفته است تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار نفر بدون هماهنگی با دولت این کشور از اوکراین به مناطق تحت کنترل روسیه منتقل شده‌اند.

این اتهام در صورتی که واقعیت داشته باشد نقض قوانین بین‌الملل است.

هنوز مشخص نیست چند نفر از این میان داوطلبانه به همراه نیروهای روسیه این به این جابجایی تن داده‌اند. بسیاری از اوکراینی‌ها خویشاوندانی در روسیه دارند. بی‌بی‌سی نتوانسته مستقلا تعداد غیرنظامیان جابجا شده را تایید کند.

روسیه جابجایی اجباری هزاران اوکراینی را رد می‌کند.

“روسیه اوکراین را از تجارت‌ دریایی بین‌المللی جدا کرده”

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید روسیه با بستن دسترسی اوکراین به دریای سیاه عملا، این کشور را از تجارت دریایی بین‌المللی منزوی کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در تازه‌ترین ارزیابی خود از جنگ در اوکراین می‌گوید نیروی دریایی روسیه حمله موشکی خود را به اهداف پراکنده در اوکراین ادامه می‌دهد. بر این اساس برخلاف کند شدن پیشروی روسیه در اغلب مناطق اوکراین، نیروهای این کشور در جنوب، عملیات موفقی داشته‌اند.

اوکراین به افتتاح دفتر صلیب سرخ در جنوب روسیه انتقاد کرد

اوکراین از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی خواسته است برنامه‌ریزی خود را برای تاسیس دفتری در جنوب روسیه لغو کند.

دولت اوکراین گفته است این کار به “کوریدورهای انسانی” مسکو و “انتقال اجباری اوکراینی‌ها” مشروعیت می‌بخشد.

پیشتر رسانه‌های روسیه گزارش داده بودند که که رئیس صلیب سرخ بین‌الملل از روسیه خواسته است برای راه‌اندازی دفتر تازه این سازمان در روستف آن دن، تسهیلاتی را فراهم کند. روسیه در این منطقه کمپ‌های موقتی را برای اسکان کسانی که از اوکراین به این کشور منتقل شده‌اند برپا کرده است.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین می‌گوید روسیه صلیب سرخ جهانی را به بازی گرفته است.

اما کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به خبرگزاری رویترز گفته است اطلاعات دست اولی درباره گزارش‌‌ها از انتقال اجباری شهروندان اوکراین به روسیه ندارد و برای انجام چنین عملیاتی همکاری نخواهد کرد.

صلیب سرخ گفته است اولویت این سازمان رسیدگی به قربانیان جنگ، فارغ از محل اسکان آنهاست.

زلنسکی: نیروهای روسی بیش از ۲ هزار کودک را از ماریوپل دزدیده و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند

رئیس جمهوری اوکراین آنچه در شهر ماریوپل می‌گذرد را یک فاجعه انسانی نامید و مدعی شد نیروهای روسی بیش از ۲ هزار کودک را به عنوان بخشی از فرآیندی که کی‌یف آن‌را «اخراج غیرنظامیان» نامیده از این شهر خارج کرده‌اند.

زلنسکی در گفتگو با روزنامه‌نگاران مستقل روسی همچنین تاکید کرد که این شهر توسط ارتش روسیه مسدود شده و همه ورودی‌ها و خروجی‌های شهر بسته است. او در ادامه با اشاره به اینکه آنچه در ماریوپل می‌گذرد یک فاجعه انسانی است افزود: «انتقال آب، غذا و دارو به این شهر غیرممکن است و ارتش روسیه کاروان‌های بشردوستانه را گلوله‌باران می‌کنند و رانندگان کشته می‌شوند.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین مدعی شد بر اساس اطلاعاتی که به دست او رسیده بیش از ۲ هزار کودک از سوی نیروهای روسی دزدیده شده و از شهر بیرون برده شده‌اند. او همچنین ادامه داده که این کودکان به زور از خانواده‌هایشان جدا شده و به محلی نامعلوم منتقل شده‌اند.

او همچین در ادامه در شرح اوضاع ماروپل گفت: «برای اینکه بفهمید در این شهر چه خبر است باید بدانید که اجساد در خیابان‌ها و پیاده‌روهای شهر افتاده‌اند و هیچ‌کس هم آنها را جمع نمی‌کند. این اجساد در کنار شهروندان اوکراینی و سربازان روسی در سطح شهر دیده می‌شوند.»

وزارت خارجه اوکراین: همه‌پرسی ‘جعلی’ در شرق اوکراین بی‌اعتبار است

وزارت خارجه اوکراین برگزاری هر نوع همه‌پرسی “جعلی” در شرق اوکراین را “باطل و بی‌اعتبار” دانست.

پیشتر گزارش شد رهبرجدایی طلبان لوهانسک در شرق اوکراین گفته است همه‌پرسی برای پیوستن این منطقه به روسیه بزودی برگزار می شود.

جدایی‌طلبان این منطقه خود را جمهوری می‌خوانند و روسیه هم سه روز قبل از حمله به اوکراین استقلال آن را به رسمیت شناخت.

اُلگ نیکلنکو یکی از سخنگویان وزارت خارجه اوکراین در توییتر نوشت: “هیچ کشوری تغییر قهرآمیز مرزهای شناخته شده اوکراین را به رسمیت نخواهد شناخت.”

“در عوض واکنش بین‌المللی محکم‌تر و انزوای روسیه بیشتر می‌شود.”

بیشتر منطقه لوهانسک در کنترل نیروهای روسیه و جدایی‌طلبانی است که از آنها پشتیبانی می‌کنند.

اوکراین می‌گوید ارتش این کشور ضد حمله‌هایی را در اطراف خارکیف انجام داده

دستیار ارشد ولودیمیر زلسنکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید که ارتش اوکراین درگیرضد حملات تاکتیکی کوچکی در اطراف خارکیف و سومی در شرق این کشور بوده است.

الکسی آرستویچ گفت که آنها همچنین در خارج از کیف و در اطراف خرسون در جنوب به ضد حمله‌های خود ادامه می‌دهند.

مذاکره کننده اوکراینی : دور بعدی مذاکرات اوکراین و روسیه در ترکیه برگزار می‌شود

یکی از مذاکره کنندگان اوکراینی می‌گوید دور بعدی مذاکرات رو در رو بین اوکراین و روسیه از فردا در ترکیه برگزار می‌شود.

دیوید اراخامیا در فیس بوک نوشته که این مذاکرات از دوشنبه تا چهارشنبه انجام خواهد شد. اوکراین مذاکرات قبلی با روسیه را که از زمان آغاز تهاجم ماه گذشته روسیه صورت گرفت، «بسیار دشوار» توصیف کرد. دور اول مذاکرات بین دو تیم مذاکره کننده در بلاروس برگزار شد که متحد روسیه است، اما ترکیه در تلاشهای دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ نقش داشته است و وزیران خارجه روسیه، اوکراین و ترکیه در اوایل این ماه در آنتالیا دیدار کردند.

خروج واحدهای روسی از شمال اوکراین برای تکمیل پرسنل

ارتش اوکراین می‌گوید یگان‌های روسی از شمال اوکراین بیرون کشیده شده و به بلاروس، کشور متحد روسیه رفته‌اند تا “پرسنل و تدارکات” خود را تکمیل کنند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در پستی در فیسبوک گفته بسیاری از یگان‌های روسی متحمل خسارات سنگین شده‌اند و به شدت به مواد غذایی، سوخت و مهمات نیاز دارند. سربازان مجروح نیز در حال انتقال به بلاروس هستند.

پارلمان اوکراین: ۶۳ میلیارد دلار به زیرساخت‌های کشور خسارت وارد شده

حساب توییتری پارلمان اوکراین در یک پست جدید می‌گوید برآورد کرده که تا روز ۲۴ مارس حدود ۶۳ میلیارد دلار به زیرساخت‌های این کشور خسارت وارد شده است.

این تخمین هزینه توسط دانشکده اقتصاد دانشگاه کی‌یف صورت گرفته و بر این اساس زیرساخت‌های آسیب دیده یا تخریب شده شامل ۴ هزار ۴۳۱ ساختمان مسکونی، ۱۳۸ مرکز مراقبت‌های بهداشتی، ۸ فرودگاه غیرنظامی و همچنین ۳۷۸ موسسه آموزشی است.

پارلمان اوکراین خواستار پرداخت این غرامت به دولت مرکزی کی‌یف از ذخایر مسدود شده بانک مرکزی روسیه شده است.

شهردار کی‌یف: تحصیل آنلاین در پایتخت اوکراین از دوشنبه از سر گرفته می‌شود

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف اعلام کرد مدارس در پایتخت اوکراین از روز دوشنبه به صورت آنلاین بازگشایی خواهد شد. قهرمان پیشین بوکس جهان در بیانیه‌ای اعلام کرد در شرایط فعلی آموزش آنلاین با وضعیت موجود سازگاری بیشتری دارد.

او همچنین تاکید کرد که در شرایط کنونی این یک وظیفه مهم است که شهر حتی تحت چنین حکومت نظامی سخت‌گیرانه‌ای زندگی کند و به کار خود ادامه دهد. آقای کلیچکو در ادامه بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرده نوشت: «روس‌ها تلاش می‌کنند ما را بترسانند اما آنها موفق نخواهند شد و ما تسلیم نمی‌شویم.»

دور جدید مذاکرات روسیه و اوکراین در ترکیه برگزار می‌شود

دیوید آراخامیا، یکی از مذاکره کنندگان اوکراینی امروز یکشنبه اعلام کرد که هیئت‌های روسیه و اوکراین در دور جدید مذاکرات روز دوشنبه رو در رو در ترکیه با یکدیگر دیدار می‌کنند.

وی در صفحه فیس بوک خود نوشت: طی گفتگوهای امروز از طریق ویدئو کنفرانس، تصمیم گرفته شد که دور بعدی مذاکرات رو در رو از ۲۸ تا ۳۰ مارس در ترکیه برگزار شود.

هیئت‌های روس و اوکراینی پیش‌تر نیز در سطح وزرای خارجه در ۱۰ مارس در آنتالیای ترکیه دیدار و مذاکره کرده بودند که حاصل و پیشرفت خاصی در پی نداشت.

سفیر اوکراین در آلمان از شرکت در کنسرتی با حضور دو هنرمند روس سرباز زد

سفیر اوکراین در برلین به این بهانه که نوازنده پیانو و سولیست گروه یک شهروند اهل روسیه است، قید شرکت در کنسرت را زد و آن‌را تحریم کرد. این کنسرت روز یکشنبه در اقامتگاه ریاست جمهوری آلمان و با هدف ابراز همبستگی با اوکراین برگزار شد اما به‌اعتقاد نماینده کی‌یف در بحبوحه تجاوز روسیه به اوکراین این اقدامُ اقدامی «توهین‌آمیز» است.

نتایج یک نظرسنجی: نیمی از اوکراینی‌‌ها آماده رفتن به جبهه جنگ با روسیه هستند

نزدیک نیمی از شهروندان اوکراین که بین ۱۸ تا ۵۵ سال سن دارند آماده اعزام به جبهه جنگ علیه روسیه و مقابله با تجاوز روسیه به خاک کشورشان هستند.

نتایج این نظرسنجی که به همت یک موسسه پژوهشی نروژی موسوم به صلح اسلو (Prio) و با در نظر گرفتن نظرات محققان اروپایی تهیه شده، ۷۰ درصد مردان و ۳۰ درصد زنان این گروه سنی از آمادگی خود برای جنگیدن علیه روسیه خبر داده‌اند.

بیش از ۱۰۰۰ نفر در فاصله زمانی هفته سوم جنگ در این نظرسنجی شرکت کرده اند.

‌‌

نخست وزیر اسرائیل: قاطعانه از ملت اوکراین حمایت می‌کنیم

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل با اشاره به برپا کردن یک بیمارستان صحرایی در اوکراین برای رسیدگی به‌وضعیت مجروحان و همچنین ادامه تلاش برای پایان دادن به جنگ و خونریزی تاکید کرد.

نفتالی بنت در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در بیت المقدس با اشاره به خدمات تیم پزشکی اعزامی از اسرائیل، مستقر در غرب اوکراین، به بیش از ۵۰۰ اوکراینی مجروح، گفت که در هماهنگی با آمریکا و شرکای اروپایی‌اش به تلاش برای پایان دادن به این جنگ ادامه خواهد داد.

تاکنون بیش از ۳.۸ میلیون نفر از اوکراین فرار کرده‌اند

طبق آمارهای منتشر شده سازمان ملل در روز یکشنبه ۲۷ مارس، از ۲۴ فوریه تاکنون بیش از ۳.۸ میلیون نفر خاک اوکراین را ترک کرده‌اند. این درحالیست که از ابتدای تجاوز نظامی روسیه به خاک این کشور نیز بیش از ۱۰ میلیون نفر یعنی چیزی معادل یکچهارم جمعیت اوکراین مجبور به ترک خانه و کاشانه خود و پناه بردن به مناطق امن‌تر در خاک این کشور یا کشورهای دیگر و عمدتا همسایه شده‌اند.

طبق تخمین‌های سازمان ملل تنها ۶.۵ میلیون نفر در داخل خاک این کشور آواره شده‌اند. با این وجود طبق آخرین آمارها طی چند روز گذشته از آهنگ و شتاب خروج از اوکراین تا حدودی کاسته شده است.

«روسیه می خواهد اوکراین را به دو نیم تجزیه کند»

رئیس سازمان اطلاعات اوکراین ادعا کرد که مسکو در اندیشه تجزیه اوکراین به دو قسمت است. خبرگزاری رویترز با استناد به بیانیه کیریلو بودانف آورده مسکو پس از شکست پروژه تصرف کل اوکراین حالا در تلاش است تا مناطق تحت کنترل روسیه در خاک اوکراین تشکیل دهد و در اندیشه ایجاد مدل کره شمالی و کره جنوبی در اوکراین است.

زلنسکی با انتقاد از آمریکا : هواپیماهای جنگی به ما بدهید

رئیس‌جمهور اوکراین در یک پیام ویدئویی شامگاه شنبه از آمریکا خواست تا جنگنده های نظامی در اختیار کی‌یف بگذارد. آقای زلنسکی گفت: «پینگ‌پنگ و پاس‌کاری در باره اینکه چه کسی باید هواپیمای نظامی و دیگر سلاح‌های دفاعی را در اختیار اوکراین بگذارد، ادامه دارد. ولودیمیر زلنسکی گفت اوکراین بدون تانک و جت‌های جنگی قادر به دفاع از خود یا آزادسازی شهرهایی نظیر ماریوپل نیست.

ماکرون همانند بایدن از واژه «قصاب» برای توصیف ولادیمیر پوتین استفاده نخواهد کرد

رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه در واکنش به سخنان جوبایدن در باره ولادیمیر پوتین تاکید کرد که حاضر نیست از عبارات مشابهی برای توصیف همتای روس خود اضافه کند.

جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه به‌دفعات از ودلایمیر پوتین انتقاد کرد و وی را از لهستان، کشور همسایه اوکراین که در آن به سر می برد، «قصاب» و «دیکتاتور» خطاب کرد.

جدایی طلبان شرق اوکراین برای پیوستن به روسیه همه پرسی برگزار می کنند

منطقه خودمختار لوهانسک در شرق اوکراین به زودی همه‌پرسی الحاق به خاک روسیه را برگزار می‌کند. مسکو در ماه فوریه استقلال این منطقه از اوکراین را به‌رسمیت شناخت.

آژانس خبری ریانوستی روسیه به‌نقل از لئونید پاستچنیک، رئیس جمهوری خودخوانده لوهانسک گفته در آینده نزدیک مردم با استفاده از حق مسلم قانونی خود در مورد عضویت در فدراسیون روسیه نظر خود را خواهند داد. وی اضافه کرد: «نمی‌دانم چرا ولی فکر می کنم پیوستن به روسیه گزینه انتخابی آن‌ها خواهد بود.»

وزیر کشاورزی اوکراین: صادرات غلات روز به روز سخت‌تر می‌شود

میکولا سولسکی، وزیر کشاورزی جدید اوکراین می‌گوید توانایی این کشور برای صادرات غلات روز به روز بدتر می شود و تنها در صورت پایان جنگ با روسیه بهبود می یابد.

اوکراین، یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان است.

سولسکی در یک کنفرانس خبری گفت که اوکراین معمولاً ۴ تا ۵ میلیون تن غلات در ماه صادر می‌کند اما این میزان در حال حاضر به چند صد هزار تن کاهش یافته است.

او می گوید: “تأثیر این امر (بر بازارهای جهانی) مستقیم، چشمگیر و بزرگ است و این تاثیر همچنان ادامه دارد. وضعیت هر روز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.”

آنتونی بلینکن: آمریکا به دنبال تغییر رژیم در روسیه نیست

وزیر خارجه آمریکا که به اسرائیل سفر کرده در واکنش به سخنان جوبایدن در لهستان که گفته بود «پوتین نمی‌تواند در قدرت باقی بماند» گفت همانطور که بارها از ما شنیده‌اید، ما استراتژی تغییر رژیم در روسیه و هیچ کشور دیگری را دنبال نمی‌کنیم. این بر مردم کشورهاست که چنین تصمیمی بگیرند و اکنون ملت روسیه تصمیم‌گیرنده اصلی است.

آنتونی بلینکن گفت:‌ «فکر می‌کنم رئیس جمهور و کاخ سفید که شب گذشته بیانیه داده خیلی ساده منظورشان این بود که رئیس جمهور پوتین نمی‌تواند با جنگ‌افروزی و همچنین تجاوز به اوکراین یا هر جای دیگر به‌دنبال کسب قدرت باشد.»

روسیه حمله موشکی به لویو در غرب اوکراین را تایید کرد

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه حمله موشکی به اهدافی در حومه لویو و کی‌یف را تایید کرد. مسکو می‌گوید با موشک، مخازن سوخت نیروهای نظامی اوکراین را هدف قرار داده است. حمله موشکی به لویو در غرب اوکراین و در نزدیکی مرز لهستان زمانی روی داد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در این کشور حضور داشت.

 

 

 

لینک کوتاه : https://mobin24.ir/?p=6726

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.