• امروز : شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 March - 2024
3

رئیس سازمان انرژی اتمی: غنی‌سازی برقرار است و با سقف حداکثری ۶۰ درصد دنبال می‌شود که منجر شد غربی‌ها شتابان پای مذاکره بیایند و با لغو تحریم‌ها هم ۲۰ درصد و هم ۵ درصد ادامه پیدا می‌کند/ در مباحث حقوقی مسأله‌ای به اسم تضمین وجود ندارد

  • کد خبر : 6091
  • 25 فوریه 2022 - 18:58
رئیس سازمان انرژی اتمی: غنی‌سازی برقرار است و با سقف حداکثری ۶۰ درصد دنبال می‌شود که منجر شد غربی‌ها شتابان پای مذاکره بیایند و با لغو تحریم‌ها هم ۲۰ درصد و هم ۵ درصد ادامه پیدا می‌کند/ در مباحث حقوقی مسأله‌ای به اسم تضمین وجود ندارد

به گزارش پایگاه خبری مبین۲۴ به نقل از فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: غنی‌سازی برقرار است و با سقف حداکثری ۶۰ درصد دنبال می‌شود که منجر شد غربی‌ها شتابان پای مذاکره بیایند و با لغو تحریم‌ها هم ۲۰ درصد و هم ۵ درصد ادامه پیدا می‌کند، توانمندی‌های داخلی نشان داد برگشت‌پذیری امکان‌پذیر است و […]

به گزارش پایگاه خبری مبین۲۴ به نقل از فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: غنی‌سازی برقرار است و با سقف حداکثری ۶۰ درصد دنبال می‌شود که منجر شد غربی‌ها شتابان پای مذاکره بیایند و با لغو تحریم‌ها هم ۲۰ درصد و هم ۵ درصد ادامه پیدا می‌کند، توانمندی‌های داخلی نشان داد برگشت‌پذیری امکان‌پذیر است و توانمندی‌ها در غنی‌سازی به گونه‌ای است که هر تصمیمی نظام بگیرد قابل اجرا است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشور صبح امروز در مجمع نیروهای انقلاب اصفهان اظهار کرد: انسان نیاز دارد همواره خود را ارزیابی کند و ببیند نسبت او با انقلاب و مسیری که طی شده، شرایط حال و راه آینده چیست؟

وی ادامه داد: راز و رمز پیروزی انقلاب در مکتب امام خمینی(ره) کلمه الله و وحدت کلمه بوده و هست و همین است که انقلاب را بیمه می‌کند و نیروها را به سرمنزل مقصود هدایت می‌کند.

اسلامی تصریح کرد: هر جا کاستی و کمبودی هست به واسطه غفلت از این ۲ است و این ۲ کلمه راز و رمز ماندگاری انقلاب است، بنابراین نیروهای انقلاب هم باید این ۲ را محور حرکت قرار دهند تا تکثیر شوند.

اگر باور به انقلاب گسترش پیدا کند، کمبودها برطرف می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر باور به انقلاب گسترش پیدا کند، کمبودها برطرف می‌شود زیرا کمبودها به واسطه عدم باور مبانی انقلاب یا مسیری است که اشتباه رفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ریچارد نیکسون به صراحت به رؤسای جمهور آمریکا توصیه می‌کند که مبادا از خطر ایران غافل شوند زیرا ایران کشوری با وسعت، دارای ذخایر عظیم، نیروی انسانی مستعد، ایدئولوژی برانگیزاننده و قدرت رهبری است.

اسلامی در ادامه بیان کرد: نیکسون در ادامه هشدار می‌دهد نباید اجازه داد ایران به فناوری پیشرفته مجهز شود زیرا اگر چنین شد کسی را یارای مقابله با آن نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: سیستم راهبردی آمریکا برای پیشبرد اهداف و برنامه‌ها چند لایه دارد و تغییر دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات به این برنامه خدشه‌ای نمی‌زند و همه متعهد به اجرای آن هستند، بنابراین همه دولت‌های آمریکا مبتنی بر این توصیه‌ها و اهداف برنامه‌ها را به گونه‌ای رقم می‌زنند که مبادا ایران به فناوری پیشرفته مجهز شود.

آمریکایی‌ها منافع خود را با دیپلماسی و زور بدون مرز دنبال می‌کنند

وی همچنین اظهار کرد: آمریکایی‌ها برای حفظ سیادت خود در فناوری‌های پیشرفته نظریه پیشتازی برای پیشوایی را دنبال می‌کنند و منافع خود را با دیپلماسی و زور بدون مرز دنبال می‌کنند.

اسلامی ادامه داد: آمریکایی‌ها در مسیر انقلاب برای مقابله با ایران از هیچ‌گونه مزاحمتی دریغ نکرده و برای مهار ایران نیز از هیچ اقدامی دریغ نکردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: نیکسون با اشاره به اقوام مختلف ایرانی توصیه می‌کند دولتمردان آمریکا از ایجاد اختلاف در بین اقوام و مذاهب استفاده کنند و اجازه ندهند ایران روی آرامش ببیند.

اسلامی با اشاره به سیر توطئه‌های آمریکا علیه ایران، بیان کرد: از ابتدای شکل‌گیری انقلاب تاکنون انواع هزینه‌ها را بر ایران تحمیل کردند که خاورمیانه بزرگ و جنگ اقتصادی آخرین آنها است.

وی اضافه کرد: سال ۱۳۸۱ طرح خاورمیانه بزرگ را طراحی کردند تا از مدیترانه تا اقیانوس هند کشورها را به کشورهای کوچکتر و با حاکمیت‌های تحت نظارت آمریکا تبدیل کرده و آنها را به خوددرگیری مشغول کنند و از این طریق برای مدیریت جهان و‌ حفظ منافع خود برنامه‌ریزی کنند.

ایران در چهارراه جهان و منطقه راهبردی و ژئوپولوتیکی قرار گرفته است

اسلامی با بیان اینکه ایران در چهارراه جهان و منطقه راهبردی و ژئوپولوتیکی قرار گرفته است، تصریح کرد: کل نیروهای آمریکایی در زمان شاه بر این دروازه جهان مستقر شده بوده و برای توسعه زیرساخت‌های خود برنامه‌ریزی می‌کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: شکل‌گیری انقلاب اسلامی ژاندارمری متمرکز ایران در منطقه برای حفظ منافع آمریکا را تغییر داد و اجازه نداد برنامه‌های خود را پیاده کنند، بنابراین نیروی زمینی خود را به یکی از کشورهای منطقه، نیروی هوایی را به قطر و نیروی دریایی را به بحرین منتقل کردند، اما نتوانستند حاکمیت خود را در این منطقه مستحکم کنند.

وی با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌ ایران اسلامی در حوزه انرژی هسته‌ای، اضافه کرد: دشمن از طریق تحریم، ترور، تطمیع و خرابکاری می‌خواهد اجازه ندهد که ایران به قله‌های افتخار دست یابد.

اسلامی ادامه داد: ایران ۴۷ سال است که به آژانس متعهد است و در بند ۲ و ۳ اساسنامه آژانس به صراحت بر حمایت و معاضدت آژانس برای دستیابی کشورها به انرژی هسته‌ای تأکید شده است، ولی نسبت به ایران نه تنها حمایتی صورت نگرفته بلکه هر روز برای این کشور مانع‌تراشی کرده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: بیش‌ از ۱۵۰۰ شخص و شرکت را تحریم کردند که اکثرشان مربوط به انرژی هسته‌ای نیست بلکه از شرکت‌های پیشرو و دفاعی هستند که به بهانه هسته‌ای تحریم شدند تا ایران از مسیر پیشرفت خود بازماند.

علم و فناوری قدرت‌ساز است

وی همچنین گفت: علم و فناوری قدرت‌ساز است و می‌تواند کشورها را در مسیر رشد و پیشرفت قرار دهد؛ پنج عرصه دانش هسته‌ای، فضایی، فناوری اطلاعات، فناوری زیستی و نانوتکنولوژی از دانش‌های پیشرفته‌ای است که دشمن این حوزه‌ها را برای ما منطقه ممنوعه می‌داند.

اسلامی اضافه کرد: امروز دعوا بر سر هسته‌ای، حقوق بشر، حقوق زنان و فلسطین نیست بلکه وارد شدن به حوزه ممنوعه علم و فناوری موجب شده است که در این سال‌ها انواع و اقسام دشمنی‌ها را علیه ملت ایران روا دارند، به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بر جهاد علمی تأکید می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه طرح‌های فریبی که دشمن برای ملت‌ها ایجاد می‌کند، بسیار است، افزود: در عین حال لازم است نقشه‌خوانی کرد و اهداف دشمن را فهمید تا مبادا در پازل دشمن بازی کنیم.

وی به قضیه اوکراین اشاره کرد و ادامه داد: وضعیت اوکراین با فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیار مایه عبرت است زیرا در ابتدا با انقلاب مخملین آن را همسو با خود ساختند و سپس خلع سلاح کردند، البته هیچ کجا هم به تعهدات خود عمل نکردند، به اوکراین هم قول دادند زمان درگیری از آنها حمایت می‌کنیم و این مایه عبرت است که به قدرت‌هایی غیر از خدا توکل نکنیم.

رویه آمریکایی‌ها است که تا خلع سلاح نکنند وارد هیچ درگیری نمی‌شوند

اسلامی ادامه داد: رویه آمریکایی‌ها است که تا خلع سلاح نکنند وارد هیچ درگیری نمی‌شوند و نمایش آنها نیز با هدف رعب و‌ وحشت است و هیچ کجا برای دولت‌ها پیشرفتی نبردند، ۲۰ سال در افغانستان بودند ذره‌ای کار عمرانی نکردند و فقط به دنبال چپاول مردم و کشورها هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز بیان دستاوردهای انقلاب مصداق جهاد تبیین است که از جمله آنها توانمندی‌های هسته‌ای است و باید تبیین کرد که این فناوری هسته‌ای است که ماهواره‌ها را در مدار خود قرار می‌دهد، این فناوری هسته‌ای است که سیستم کنترل پالایشگاه و کارخانجات تولید سیمان را مدیریت می‌کند و ده‌ها فرصت دیگر به همراه دارد.

وی تأکید کرد: پیشرو بودن فناوری‌های نوین برای یک ملت عزت‌آفرین بوده و این روندی است که در کشور ما با تلاش جوانان ایجاد شده است، ولی کشورهای بیگانه با ما مخالف هستند و برای ما مزاحمت ایجاد می‌کنند تا مبادا بیش‌از این به رشد و تعالی برسم.

اسلامی با بیان اینکه دیپلماسی قدرتمند دارای ۲ پشتوانه قدرت مادی و قدرت نظامی است، تصریح کرد: بستر ایجاد قدرت مادی و نظامی، قدرت علم و فناوری است که می‌تواند اقتداربخشی کند.

امروز دشمن به دنبال تغییر باورهای نسل جوان است

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: اگر برخی آسیب‌ها وارد نشده بود و پول ملی آسیب ندیده بود ملت ما وضع بهتری داشت ولی کسانی که سنگربان بودند نقشه دشمن را نخواندند در حالی‌که دشمن بیانیه جنگ اقتصادی صادر کرد و به صراحت اعلام کرد از طریق جنگ اقتصادی به دنبال ساقط کردن ایران است.

وی افزود: وی افزود: اعلام کردند یک شب ۴۰ درصد به پول ملی ایران ضربه زدیم و اگر این کار چندبار دیگر تکرار شود جمهوری اسلامی ایران ساقط می‌شود، ولی برخی در داخل در همین پازل دشمن بازی کردند و با بالابردن قیمت دلار به بهانه حمایت از صادرات به اقتصاد کشور ضربه زدند.

اسلامی با مقایسه وضعیت پول ملی ایران و برخی کشورهای همسایه گفت: علیرغم تولیدات بسیار، معادن و ذخایر و نفت ولی به دلیل غافل شدن از نقشه دشمن و مهار و کنترل نشدن طرح دشمن به بدنه اقتصاد کشور ضربه وارد شد و این نشان می‌دهد برخی در پازل دشمن بازی کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: امروز شرایط استکباری و آمریکا به برکت خون شهدا و رهبری مقام معظم رهبری رو به افول است و از ایران سیلی خوردند، هیمنه و هیبتشان فرو ریخته و ترس دیگران هم ریخته و باید قدردان این مسأله بود.

وی با بیان اینکه دشمن از طریق تحریم به دنبال تسلیم بود و تلاش کرد مسیرهای شفاف و قانونی را ببندد، گفت: لازم بود با برنامه دقیق با طرح‌هایی که می‌خواهد به صورت موریانه‌وار ذهن و باور مردم را تغییر دهد مقابله کرد.

اسلامی ادامه داد: امروز دشمن به دنبال تغییر باورهای نسل جوان است و با ایجاد ناملایمات معیشتی و برخی جوسازی‌های روانی تلاش می‌کند که جوان امروز بپرسد چرا انقلاب کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه باید جغرافیای اقتصادی خود را به شدت گسترش دهیم، مطرح کرد: باید با فتح‌ بازارهای متعددی برای محصولات و خدمات ایرانی معیشت و اشتغال را در کشور پایدار کنیم.

غنی‌سازی تا سقف ۶۰ درصد برقرار است

وی در خصوص پرسشی در زمینه آب اصفهان، گفت: جدای از مسؤولیت خود در این زمینه تلاش‌های بسیاری داشته‌ام و پیشنهاداتی به رئیس جمهور کرده‌ام ولی در مجموع آب پشت زاینده‌رود نیست و امیدواریم با اجرایی شدن طرح‌های جایگزین در موعد خود با فراهم شدن آب شادابی به اصفهان بازگردد.

اسلامی در پاسخ به پرسشی در خصوص غنی‌سازی و مذاکرات گفت: غنی‌سازی برقرار است و با سقف حداکثری ۶۰ درصد دنبال می‌شود که منجر شد غربی‌ها شتابان پای مذاکره بیایند و با لغو تحریم‌ها هم ۲۰ درصد و هم ۵ درصد ادامه پیدا می‌کند، توانمندی‌های داخلی نشان داد برگشت‌پذیری امکان‌پذیر است و توانمندی‌ها در غنی‌سازی به گونه‌ای است که هر تصمیمی نظام بگیرد قابل اجرا است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: قانون راهبردی مجلس ۱۰۰ درصد اجرا شد و در برخی بخش‌ها جلوتر هستیم و امیدواریم عامل خوبی برای لغو تحریم‌ها باشد، از سوی دیگر نیز مذاکرات در حال دنبال شدن است و امیدواریم با رفع تحریم‌ها به توافق پایدار دست یابیم.

در مباحث حقوقی مسأله‌ای به اسم تضمین وجود ندارد

وی خاطرنشان کرد: در مباحث حقوقی مسأله‌ای به اسم تضمین وجود ندارد و آن چیزی که هست دولت آمریکا است که تعهد دهد دوباره از این مذاکرات خارج نشود، از این سو باید راهی برای بازگشت مجدد در صورت عدم عمل به تعهدات طرف مقابل وجود داشته باشد که در صورت تخلف برگشت‌پذیری با سرعت امکان‌پذیر باشد؛ امروز آمریکا متعهد شده است و به صورت کتبی اعلام کرده‌اند که به تعهدات خود عمل می‌کنند ولی برخی مسائل دیگر در مذاکرات وجود دارد.

اسلامی در پاسخ به پرسشی در خصوص توان دفاعی، گفت: ظرفیت به وجود آمده در این هشت سال گذشته به گونه‌ای است که قدرت دفاعی ما قابل مقایسه با قبل نیست و این حاصل تدابیر رهبر معظم انقلاب است زیرا این منویات ابلاغ شده بود و فرمانی است که باید اجرا می‌شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: البته در سیستم انرژی هسته‌ای هم دستوراتی از سوی رهبر معظم انقلاب بود که اجرا نشده است، در حالی‌که از ۲۰ سال پیش تاکنون رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند ولی اجرا نشده و ما مصمم به دنبال کردن آن هستیم، زیرا باید باور داشته باشیم که مسیر عزت مسیر ولایت و پیاده کردن اهداف الهی است و مسیری است که با هدف عزت دنبال می‌شود.

حوزه فناوری‌های نوین صبر و حوصله می‌خواهد

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص شهید فخری‌زاده گفت: صهیونیست‌ها ۲۰ سال پیش می‌خواستند شهید فخری‌زاده را ترور کنند که موفق نشدند و در طول این مدت حفاظت سطح بالایی داشتند و در این سال‌ها طرح‌هایی اجرا می‌شد.

اسلامی ادامه داد: حوزه فناوری‌های نوین صبر و حوصله می‌خواهد و شهید فخری‌زاده و‌‌ شهدای دیگری چون شهریاری و… که در حوزه‌های نوین فعالیت داشتند با ۲ رویکرد علمی و رویکرد پدافندی این امور را دنبال می‌کردند که موجب شد امروز به قابلیت‌های ویژه‌ای برسیم که از جمله آن رسیدن به سوخت ۲۰ درصدی بود که به همت شهید شهریاری حاصل شد و البته امروز هم طرح‌های خوبی در دستورکار است و دنبال می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ۴ محور قدرتمند دنبال می‌شود که یکی از آنها تدوین سند جامع توسعه سازمان است که با تأکید بر منویات رهبر معظم انقلاب دنبال می‌شود و در کنار آن اسناد دیگری از جمله سند توسعه برق اتمی برای ۱۰ هزار مگاوات و سند توسعه منابع انسانی دنبال می‌شود.

وی در ادامه مطرح کرد: فعال‌سازی چرخه سوخت و گسترش معادن برای تولید کیک زرد در دستورکار است و ظرفیت ۱۴۰ تن امروزی باید ۱۰ برابر شود.

اسلامی در پایان پرتودهی در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی جهت جلوگیری از پرتی ۳۰ درصد مواد غذایی و کمک به اقتصاد خانوار و اقتصاد ملی و همچنین ساخت رآکتورهای صددرصد ایرانی با کمک صنعت کشور را از دیگر طرح‌های خود در این دوره عنوان کرد.

لینک کوتاه : https://mobin24.ir/?p=6091

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.