• امروز : دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 17 June - 2024
9

آخرین تحولات اوکراین از ظهر امروز تا بامداد/ تلاش‌های دیپلماتیک مکرون/ پوتین با مکرون فقط ۱/۵ دقیقه صحبت کرد/ زلنسکی خواستار آتش‌بس شد/ جانسون: روسیه به دنبال بزرگترین جنگ از سال ۱۹۴۵ در اروپا هست/ مکرون با بایدن و شولتس گفتگو خواهد کرد

  • کد خبر : 5975
  • 21 فوریه 2022 - 0:36
آخرین تحولات اوکراین از ظهر امروز تا بامداد/ تلاش‌های دیپلماتیک مکرون/ پوتین با مکرون فقط ۱/۵ دقیقه صحبت کرد/ زلنسکی خواستار آتش‌بس شد/ جانسون: روسیه به دنبال بزرگترین جنگ از سال ۱۹۴۵ در اروپا هست/ مکرون با بایدن و شولتس گفتگو خواهد کرد

به گزارش پایگاه خبری مبین۲۴ به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه همزمان با تشدید تنش‌ و درگیری در شرق اوکراین روز یکشنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود درباره بحران جاری گفتگو کرد. این در حالی است که آمریکا با تکرار ادعای خود تاکید می‌کند که «هر لحظه» احتمال حمله روسیه به اوکراین […]

به گزارش پایگاه خبری مبین۲۴ به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه همزمان با تشدید تنش‌ و درگیری در شرق اوکراین روز یکشنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود درباره بحران جاری گفتگو کرد.

این در حالی است که آمریکا با تکرار ادعای خود تاکید می‌کند که «هر لحظه» احتمال حمله روسیه به اوکراین وجود دارد. به گفته واشنگتن روسیه ۱۵۰ هزار نظامی خود را در مرز با اوکراین مستقر کرده است.

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا شنبه شب از ثبت بیش از ۱۵۰۰ مورد نقض آتش‌بس در شرق اوکراین در بازه‌ای ۲۴ ساعته خبر دادند. ارتش اوکراین روز گذشته اعلام کرد که دو سرباز در جریان گلوله‌باران جدایی‌طلبان هوادار روسیه کشته شدند.

تظاهرات حامیان صلح در ورشو؛ «دست از اوکراین بردارید!»

صدها نفر از شهروندان لهستانی روز یکشنبه در اعتراض به «تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین» در ورشو دست به تظاهرات زدند و خواهان جلوگیری از تشدید تنش و برقراری صلح در شرق اروپا شدند.

به گزارش فرانس‌پرس تظاهرکنندگان پرچم‌های اوکراین، لهستان، نهاد‌های اروپایی و نیز پرچم‌های جریان‌های اپوزیسیون را با خود حمل می‌کردند.

جمعیت تظاهر‌کننده با سردادن شعارهایی خواهان محاکمه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شده و بنرهایی با خود حمل می‌کردند که روی آنها شعارهایی چون «ما با اوکراین هستیم» یا «دست از اوکراین بردارید» نوشته شده بود.

سازمان‌دهندگان در بیانیه‌ای اعلام کردند که قصد آنها از برپایی این تظاهرات «ابراز مخالفت با تجاوز احتمالی جدید روسیه به خاک اوکراین» بوده است.

غرب ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را متهم می‌کند که در هفته‌های اخیر بیش از ۱۵۰ هزار نیرو در مرزهای اوکراین جمع‌آوری کرده تا دست به یک تهاجم نظامی به همسایه شرقی خود بزند.

روسیه این ادعا را رد می‌کند و در مقابل اوکراین را به نقض توافق‌های بین‌المللی متهم می‌کند. مسکو خواستار خروج نیروهای غربی مستقر در شرق اروپا، به ویژه در لهستان است.

نشست فوق‌العاده سازمان امنیت و همکاری اروپا

سازمان امنیت و همکاری اروپا که در حال حاضر ریاست آنرا کشور لهستان بر عهده دارد از برپایی یک نشست فوق‌العاده برای بررسی بحران اوکراین خبر داد.

این نشست قرار است روز دوشنبه با حضور نمایندگان اعضای دائم این سازمان برپا خواهد شود و هدف از آن تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران اوکراین اعلام شده است. مسئولان آمریکایی زمان دقیق برپایی این نشست را ساعت ۱۴ روز دوشنبه به وقت گرینویچ اعلام کرده‌اند.

این نشست فوق‌العاده آنطور که معاون وزیر امور خارجه لهستان می‌گوید بنا به درخواست اوکراین و در بحبوحه تشدید تنش‌ها میان مسکو و غرب بر سر این کشور در روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

نمایندگان دائم سازمان امنیت و همکاری اروپا در حالی قرار است به صورت ویژه گردهم‌آیند که ناظران این سازمان در اوکراین روز شنبه از نزدیک به ۲۰۰۰ مورد نقض آتش‌بس در جبهه‌های نبرد واقع در شرق اوکراین در یک بازه زمانی بیست و چهار ساعته خبر داده بودند.

روسیه و اوکراین که دو طرف اصلی بحران جاری در شرق اروپا به شمار می‌روند هر از اعضای سازمان امنیت و همکاری اروپا هستند

.کاخ الیزه: ماکرون طی ساعات آینده با بایدن و شولتس گفتگو می‌کند

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که روز یکشنبه به مدت ۱۰۵ دقیقه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه مذاکره کرد قرار است طی ساعات آینده با جو بایدن و اولاف شولتس، رئیس‌جمهوری آمریکا و صدراعظم آلمان تلفنی گفتگو کند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان گفتگویش با ولادیمیر پوتین با او بر سر «تلاش برای دستیابی به آتش‌بس» در شرق اوکراین به توافق رسید.

امانوئل ماکرون پس از گفتگو با رئیس‌جمهوری روسیه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز تلفنی گفتگو کرد.

خبرگزاری‌های روسیه: لاوروف روز دوشنبه با لودریان تلفنی گفتگو می‌کند

خبرگزاری‌های روسیه روز یکشنبه به دنبال گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با همتای فرانسوی خود گزارش دادند که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود تلفنی گفتگو خواهد کرد.

کرملین: پوتین و ماکرون بر سر تشدید تلاش‌های دیپلماتیک توافق کردند

کاخ کرملین روز یکشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری فرانسه با او بر سر «تشدید تلاش‌های دیپلماتیک» به توافق رسید.

ولادیمیر پوتین تنش در شرق اوکراین را نتیجه «اقدامات تحریک‌آمیز» دولت این کشور دانست. وی همچنین تاکید کرد که آمریکا و ناتو باید درخواست‌های امنیتی روسیه را «جدی» بگیرند.

کاخ الیزه نیز دقایقی پس از انتشار بیانیه کاخ کرملین اعلام کرد که امانوئل ماکرون با ولادیمیر پوتین بر سر «تلاش برای دستیابی به آتش‌بس در شرق اوکراین» به توافق رسید.

بنا به اعلام کاخ الیزه ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه «طی روزهای آینده» با سرگئی لاوروف، همتای روس خود دیدار خواهد کرد. این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است روز پنجشنبه با سرگئی لاوروف دیدار کند.

کاخ الیزه همچنین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در مکالمه تلفنی با امانوئل ماکرون بار دیگر از قصد خود برای خارج کردن نظامیان کشورش از بلاروس سخن گفت. این در حالی است که وزارت دفاع بلاروس روز یکشنبه اعلام کرد که نظامیان روز «با توجه به تنش‌ها در مرز و اوضاع پرتنش در دنباس» در بلاروس باقی می‌مانند و به رزمایش‌های مشترک با نظامیان بلاروس ادامه خواهند داد.

بلینکن: تا وقتی تانک‌ها واقعا حرکت نکرده‌اند و جنگنده‌ها به پرواز در نیامده‌اند فرصت دیپلماسی وجود دارد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت تا وقتی که «تانک‌ها واقعا حرکت نکرده‌اند و جنگنده‌ها در آسمان به پرواز در نیامده‌اند فرصت دیپلماسی وجود دارد».

سخنان وزیر خارجه ایالات متحده در حالی بیان می‌شود که جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور می‌گوید متقاعد شده است که روسیه طی روزهای آینده به اوکراین حمله خواهد کرد.

آنتونی بلینکن افزود که جو بایدن فارغ از چهارچوب دیدار هر لحظه آماده است تا با ولادیمیر پوتین ملاقات کند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که همه چیز حکایت از این دارد که روسیه «در آستانه» اشغال خاک اوکراین است.

زلنسکی پس از گفتگوی تلفنی با ماکرون درخواست برقراری فوری آتش‌بس کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه پس از گفتگوی تلفنی با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود خواستار برقراری فوری «آتش‌بس» در شرق کشورش شد.

رئیس‌جمهوری فرانسه پیش از گفتگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی به مدت ۱۰۵ دقیقه با ولادیمیر پوتین گفتگو کرده بود.

کامالا هریس با پذیرش «احتمال جدی جنگ در اروپا» به آمریکا بازگشت

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا که برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده بود پیش از بازگشت به کشورش در گفتگو با خبرنگاران از «احتمال جدی جنگ در اروپا» سخن گفت.

معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده اظهار داشت: «درباره خطر واقعی جنگ در اروپا حرف می‌زنیم. لحظه‌ای مکث کنیم تا دریابیم که واقعا معنای این حرف چیست.»

وی در ادامه گفت: «بیش از ۷۰ سال [از جنگ جهانی دوم] می‌گذرد و در این ۷۰ سال صلح و امنیت در اروپا برقرار بود. اکنون اما از احتمال جدی جنگ در اروپا سخن می‌گوییم.»

ماکرون پس از گفتگوی ۱۰۵ دقیقه‌ای با پوتین در حال گفتگو با زلنسکی است

کاخ الیزه روز یکشنبه اندکی پیش از ساعت ۱۳:۳۰ به وقت اروپای مرکزی (۱۶ به وقت تهران) اعلام کرد که گفتگوی تلفنی امانوئل ماکرون با ولادیمیر پوتین پس از ۱۰۵ دقیقه پایان یافت و رئیس‌جمهوری فرانسه اکنون در حال گفتگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین است.

کاخ الیزه: گفتگوی تلفنی ماکرون و پوتین در جریان است

کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه اندکی پس از ساعت ۱۱:۳۰ به وقت اروپای مرکزی (۱۴ به وقت تهران) اعلام کرد که گفتگوی تلفنی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با ولادیمیر پوتین، همتای روسی وی در جریان است.

بنا به اعلام کاخ الیزه این گفتگوی تلفنی طبق برنامه از ساعت ۱۱ به وقت پاریس (۱۳:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد.

بلاروس: رزمایش‌ها با نظامیان روسیه به دلیل تنش‌ها در اوکراین ادامه خواهد داشت

بلاروس روز یکشنبه اعلام کرد که رزمایش‌های مشترک این کشور با نظامیان روسیه به دلیل «تنش‌ها در اوکراین» ادامه خواهد یافت.

به این ترتیب نظامیان روس برای مدت بیشتری در خاک بلاروس باقی خواهند ماند. در بیانیه وزارت دفاع بلاروس آمده است که «با توجه به افزایش فعالیت نظامی در نزدیکی مرز و وخیم شدن شرایط در دنباس» روسای جمهوری روسیه و بلاروس تصمیم به ادامه رزمایش‌ها گرفتند.

مخالفان دولت بلاروس بقای نظامیان روسیه در خاک کشورشان را تهدیدی برای استقلال بلاروس خوانده‌اند.

نخست‌وزیر بریتانیا: روسیه در تدارک بزرگترین جنگ در اروپا از ۱۹۴۵ تاکنون است

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید روسیه در تدارک «بزرگترین جنگ در اروپا از سال ۱۹۴۵ تاکنون» است.

نخست‌وزیر بریتانیا افزود: «تمام علائم نشان می‌دهد که این طرح به نوعی از حالا شروع شده است.»

بوریس جانسون که در مصاحبه با «بی بی سی» سخن می‌گفت اظهار داشت که اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که روسیه نه تنها از شرق بلکه از شمال و به واسطه بلاروس نیز به اوکراین حمله خواهد کرد تا کی‌یف را محاصره کند.

نخست‌وزیر بریتانیا تاکید کرد که هزینه انسانی چنین عملیاتی «نه تنها برای اوکراینی‌ها بلکه برای روس‌ها» نیز سنگین خواهد بود.

بوریس جانسون روز شنبه در نشست امنیتی مونیخ گفته بود که حمله روسیه به اوکراین «ضربه‌ای خواهد بود که پژواکش در سراسر جهان شنیده خواهد شد.»

لینک کوتاه : https://mobin24.ir/?p=5975

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.