• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024
6

وزارت امور خارجه: هیچ قطعنامه ای جمهوری اسلامی ایران را از برنامه ‌تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره برها منع نمی‌کند/ کیهان: شاگردان مکتب سلیمانی موازنه قدرت را دگرگون ساختند

  • کد خبر : 4566
  • 01 ژانویه 2022 - 13:35
وزارت امور خارجه: هیچ قطعنامه ای جمهوری اسلامی ایران را از برنامه ‌تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره برها منع نمی‌کند/ کیهان: شاگردان مکتب سلیمانی موازنه قدرت را دگرگون ساختند

به گزارش پایگاه خبری مبین۲۴ به نقل از کانال تلگرامی سخنگو متعلق به وزارت امور خارجه، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به فضاسازی های اخیر برخی مقامات آمریکایی و اروپایی در خصوص پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ اظهار داشت پیشرفت های علمی و تحقیقاتی از جمله در حوزه هوا-فضا، حق مسلم ملت […]

به گزارش پایگاه خبری مبین۲۴ به نقل از کانال تلگرامی سخنگو متعلق به وزارت امور خارجه، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به فضاسازی های اخیر برخی مقامات آمریکایی و اروپایی در خصوص پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ اظهار داشت پیشرفت های علمی و تحقیقاتی از جمله در حوزه هوا-فضا، حق مسلم ملت ایران بوده و اینگونه اظهارات مداخله جویانه در عزم ملت ایران برای پیشرفت در این حوزه، خللی ایجاد نخواهد کرد.

سعید خطیب زاده افزود، هیچ قطعنامه ای جمهوری اسلامی ایران را از برنامه ‌تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره برها منع نمی‌کند، لذا استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ مغالطه ای بی مورد و از اساس خلاف واقع است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان افزود همانگونه که پیشتر تصریح شده جمهوری اسلامی ایران طبق موازین بین‌المللی حق استفاده از فناوری‌های صلح آمیز در مسیر توسعه علمی – تحقیقاتی خود را دارد و در این مسیر منتظر نظر برخی کشورهایی که در صدد تحمیل رای خود هستند نخواهد بود.

خطیب زاده همچنین اظهار داشت، دولت و ملت ایران قدردان نوآوری های علمی و فنآوریهای صلح آمیز بومی فرزندان دانشمند و نخبه خود در عرصه هوا-فضا که در دوران تحریمهای غیرقانونی و ناعادلانه حاصل شده هستند.

تغییر موازنه قدرت، مأموریت ماهواره‌بر سیمرغ

همچنین به گزارش پایگاه خبری مبین۲۴، کیهان روزنامه سوپر محافظه‌کار صبح تهران، در گزارشی در همین موضوع نوشت:

“ناموازنه قدرت ۴۰ سال پیش، سال‌هاست که فروریخته است. ایران ماهواره پیشرفته می‌سازد و با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری از سطح زمین پرتاب می‌کند. پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاعی را با همت و تجهیزات بومی تولید می‌کند و در علم و فناوری با سرعت پیش می‌رود. این تغییر موازنه قدرت و سیر صعودیِ تولید اقتدار، امری مداوم است و پرتاب «ماهواره‌بر سیمرغ» از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) نشان دیگری از آن تغییر و صعود است که بار دیگر کلاه از سر اسرائیلی‌ها برمی‌دارد. ایران برخلاف میل دشمنان، سالهاست وارد باشگاه دارندگان فناوری ماهواره و ماهواره‌بر شده است، همچنانکه در حوزه هسته‌ای توانست.

روز پنج‌شنبه «ماهواره‌بر سیمرغ بهینه شده» حامل سه ماهواره دیگر با موفقیت به فضا پرتاب شد.
پرتاب سه محموله تحقیقاتی توسط ماهواره‌بر سیمرغ
سید احمد حسینی، سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: پس از دستیابی کشور به توانمندی بومی فضایی و ایجاد قابلیت پرتاب ماهواره‌های کوچک با ماهواره‌برهای سفیر و قاصد، توسعه پرتابگرهای با قابلیت بالاتر مد نظر قرار گرفت و در همین راستا طراحی و توسعه پایگاه فضایی حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) و ماهواره بر سیمرغ در برنامه صنعت فضایی کشور قرار گرفت.
به گزارش فارس، وی درخصوص عملکرد ماهواره‌بر سیمرغ، گفت: در این پرتاب عملکرد اجزای پایگاه فضایی و عملکرد مراحل ماهواره‌بر به‌درستی انجام و در نهایت اهداف تحقیقاتی مدنظر از این پرتاب محقق شد.
سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در این مأموریت تحقیقاتی فضایی، برای نخستین بار ۳ محموله تحقیقاتی به صورت همزمان به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری و
 با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه پرتاب و محقق گردید.
پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ
 ثمره تشکیل جلسه شورای عالی فضایی پس از ۱۱ سال
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در صفحه شخصی خود نوشت: دقیقا یک ماه قبل، اولین جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس‌محترم جمهور بعد از ۱۱ سال برگزار شد.
عیسی زارع‌پور افزود: یکی از مصوبات جلسه، تثبیت فناوری تزریق ماهواره در لایه لئو تا پایان سال ۱۴۰۱ بود. مسیر سختی که روز [پنج‌شنبه] اولین مرحله آن با دستان پرتوان متخصصان صنعت فضایی کشور رقم خورد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر به نقل از ایرنا، وی تاکید کرد: برای اولین‌بار بود که همزمان سه ماهواره توسط ماهواره‌بر «سیمرغ بهینه شده» حمل می‌شد. جدایش مرحله اول و دوم ماهواره‌بر و تزریق همزمان سه محموله تحقیقاتی در فاصله ۴۷۰ کیلومتری از سطح زمین با موفقیت انجام شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز داشت: امیدوارم درس آموخته‌های این پرتاب تحقیقاتی، مسیر را برای تثبیت فناوری تزریق ماهواره به لایه لئو و دستیابی عملیاتی به فناوری پرتاب منظومه‌های ماهواره‌ای هموار کند.
زارع‌پور خاطرنشان کرد: امروز صبح در پایگاه فضایی امام خمینی(ره) توفیق داشتم تا شاهد این افتخار آفرینی دانشمندان کشور باشم. همان‌هایی که مجاهدانه و در گمنامی توسعه صنعت فضایی کشور را دنبال می‌کنند و به فضل الهی قله‌های این صنعت مهم و راهبردی را فتح خواهند کرد. خداقوت و دستمریزاد.
برخی افراد با نادانی به صنعت هسته‌ای و فضایی کشور ضربه زدند
محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس ‌سازمان انرژی اتمی نیز با نکوداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهید سردار سلیمانی، درباره فعالیت‌های فضایی کشور گفت: در بحث فضایی من سرباز کوچکی بودم. وقتی کار را شروع کردیم و برنامه را پیش بردیم، طبیعی بود که هیچ کشوری با ما همکاری نکند و همکاری نمی‌کردند. زمانی که ما در سال ۱۳۸۸ موفق شدیم ماهواره امید را در فضا قرار دهیم، به صورتی باورنکردنی ادبیات دنیا با ما تغییر کرد. برای ورود به باشگاه فضایی به ما خوش‌آمد گفتند و حیرت‌زده بودند. زمانی که این اتفاق افتاد، من معاون وزیر دفاع بودم و در سفری که به یکی از کشورهای شرق آسیا داشتم، یکی از مقامات عالیرتبه این کشور گفت که ما واقعاً متحیریم. شما در تحریم و این همه مزاحمتی که برایتان وجود دارد، الان در فضا هستید و ماهواره‌تان را به فضا فرستادید. اما ما با چند صد میلیون دلار و پشتوانه آمریکا هنوز نتوانستیم به این مرحله برسیم.
به گزارش ایرنا از دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، وی تصریح کرد: متاسفانه اگر برخلاف منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، نوسانات و بی‌مهری‌هایی نسبت به فناوری‌های سطح بالا و فضایی در کشور انجام نمی‌شد و برخی افراد با نادانی به این حوزه‌ها ضربه نمی‌زدند، امروز در علوم و فناوری فضایی خیلی جلوتر بودیم و پیشرفت بیشتری کرده بودیم. ما با همین تفکر، اراده، باور، اعتقاد و الطاف الهی که بر این جریان مستولی بود، پیش رفتیم.
فرانس ۲۴: توان موشکی ایران
 معادله مذاکرات را تغییر داد
اقدام افتخارآمیز و قدرت‌ساز ایران بازتاب‌های متعدد در رسانه‌های جهان داشت و واکنش آلمان، فرانسه و آمریکا را برانگیخت.
شبکه فرانس ۲۴ اذعان کرد: ایران ماهواره تحقیقاتی پرتاب و قدرت‌های غربی را در بحبوحه مذاکرات درباره توافق هسته‌ای آزمایش می‌کند. توان موشکی ایران معادله مذاکرات را تغییر داده و دولت‌های غربی نگران هستند که این آزمایشات ارتباطی با توسعه برنامه موشکی و بالستیک ایران داشته باشد.
سی‌ان‌ان نیز اذعان کرد: ایران نیازی به امضای توافق هسته‌ای جدید با ایالات متحده ندارد زیرا در حال حاضر بزرگترین برنامه موشکی در خاورمیانه را دارد.
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس هم نوشت: پرتاب ماهواره بر سیمرغ در بحبوحه مذاکرات دشوار در وین بر سر برنامه هسته‌ای ایران انجام شده است.
روزنامه وال استریت ژورنال نیز با ارائه جزئیاتی از این خبر نوشت: مقامات اطلاعاتی آمریکا می‌گویند برنامه فضایی ایران می‌تواند به پیشبرد موشک‌های بالستیک این کشور کمک کند.
صدای آمریکا، بی‌بی‌سی، رادیو فردا، دویچه‌وله، رادیو اسرائیل و… نیز که قبلا در واکنش به رونمایی ماهواره بر یا موشک‌های دقیق ایران، ادعا می‌کردند تصاویر، «فتوشاپ» است و ایران قدرت ساخت چنین موشک‌هایی را ندارد، حالا مجبورند نگرانی دولت‌های متبوع خود از پیشرفت‌های موشکی ایران را بازتاب دهند.
آنها متحیرند که ایران وارد باشگاه کشورهای پرتاب‌کننده ماهواره به فضا شده و یا موشک‌های دوربرد و نقطه‌زن ساخته است.
واکنش آلمان، فرانسه و آمریکا
 به پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ
وزارت خارجه فرانسه از پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ به فضا ابراز نگرانی کرد و آن را بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خواند. ادعای فرانسه در حالی مطرح شده که اصولاً برنامه فضایی ایران ربطی به قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.
یک دیپلمات آلمانی نیز این اقدام را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت خواند و ضمن ابراز نگرانی، گفت که از ایران خواسته‌ایم تا از پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر خودداری کند.
آمریکا هم از پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران به فضا ابراز نگرانی کرد، اما گفت به مذاکرات پایبند است.
به گزارش فارس، رسانه‌های آمریکا به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش دادند: ایالات متحده کماکان از توسعه ماهواره‌برها توسط ایران که موجد نگرانی‌های خاص منع اشاعه‌ای هستند نگران است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از واکنش خود به پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ به مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین اشاره کرد و گفت: ما دنبال بازگشت دوجانبه به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای هستیم.
آمریکا چند ماه پیش در واکنش به آزمایش ماهواره‌بر از سوی ایران گفته که این آزمایش‌ها می‌توانند فناوری‌های موشک‌های بالستیک ایران را ارتقا دهند. بقیه در

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده برنامه‌های فضایی ایران تنها در راستای مقاصد دفاعی است و نقض توافق هسته‌ای برجام یا سایر توافق‌های بین‌المللی نیست.
مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل ۲۴ آذرماه در نشست شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد: ما بار دیگر قویاً هرگونه تلاش برای ارائه تفسیر دلخواه و تحریف شده از بند ۳ ضمیمه (ب) قطعنامه ۲۲۳۱ را با هدف ارتباط دادن آن به پرتاب موشک بالستیک و ماهواره‌برها توسط جمهوری اسلامی ایران را رد می‌کنیم.
به گزارش ایرنا، وی اظهار داشت: طبق دلایل فنی و حقوقی مفصلی که ما در نامه‌های متعدد خود به رئیس ‌شورای امنیت ارائه کرده‌ایم، پرتاب موشک‌های بالستیک و ماهواره‌برها کاملاً خارج از حیطه شمول قطعنامه ۲۲۳۱ است. تحت حقوق بین‌الملل، برخورداری از برنامه موشکی متعارف یک حق ذاتی است که تحت قطعنامه ۲۲۳۱ نیز به هیچ وجه منع یا محدود نشده است. ما به فعالیت‌های خود در زمینه موشکهای بالستیک و ماهواره‌برها که هر دو برای تأمین امنیت و منافع اجتماعی ـ اقتصادی ما ضروری هستند، ادامه خواهیم داد.
۳ اردیبهشت ۹۹ نیز ماهواره نور توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فضا پرتاب شد و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت. مقامات آمریکایی در مقابل این قدرت‌نمایی نیز برای چند ساعت «کُپ» کردند. سپس مایک پمپئو گفت «عمیقا نگران‌کننده است که سپاه پاسداران ایران، ماهواره نظامی به فضا پرتاب کرده است.»
برایان هوک مسئول سابق گروه اقدام علیه ایران هم نوشت «برنامه فضایی و پرتاب ماهواره، پوششی برای تولید موشک قاره‌پیما و نشانه پیشرفت ایران در برنامه موشکی است. جالب است که سپاه پاسداران -سازمانی که ما آن را تروریستی اعلام کردیم- اکنون با افتخار، به عنوان نیروی فضایی شناسایی می‌شود. فناوری موشک پرتاب‌شده، در موشک‌های دوربرد بالستیک استفاده می‌شود.»
قبل‌تر در آبان‌ماه ۹۴ هرتسل‌ هالوی، فرمانده رکن اطلاعات در ستاد کل ارتش اسرائیل با ارائه یک ارزیابی درست به مدیران مجموعه خود گفت «از ابتدای انقلاب ۱۹۷۹، ما ۳ برابر رشد علمی داشته‌ایم اما رشد ایران ۲۰ برابر شده. آنها به برتری فنی نزدیک می‌‌شوند. جنگ واقعی در آینده نیست؛ همین حالا جریان دارد. برداشته شدن فاصله ۳۰ سال پیش، برای ما بسیار پرهزینه خواهد بود. جنگ امروز، جنگ ذهن‌هاست و تبلیغات طرف مقابل می‌‌تواند روحیه اسرائیلی‌ها را درهم بشکند.»
کلاه از سر برمی‌دارم
تیر ماه ۹۴ یوزی رابین، مدیر سابق برنامه موشکی اسرائیل نیز در جمع فعالان نظامی و افسران نیروی هوایی آمریکا گفته بود «ایرانی‌‌ها به خوبی در جریان تحولات موشکی هستند. آنها فاتح ۱۱۰ را برای شکست سامانه‌‌های موشکی ساخته‌‌اند و به عنوان یک مهندس باید بگویم به خوبی کار کرده‌‌اند. با افزایش دقت این موشک، آنها حالا می‌‌توانند یک بلوک شهری را نابود کنند. باورکردنی نیست: موشک‌‌های بالستیک ایران در حجم بالا در حال تولید، ذخیره و حتی صادرات است. ایران نیازی به سلاح هسته‌‌ای ندارد. آنها می‌‌توانند با موشک‌های ۲۰۰۰ کیلومتری نقطه‌زن، اسرائیل را فلج کنند. ایرانی‌‌ها نشان دادند موشک‌‌های قیام و قدر را انبار کرده‌اند. موشک قیام با برد ۸۰۰ کیلومتر، ارتقای موشک اسکاد سی است. آنها در اینجا هم یک مهندسی خوب را به نمایش گذاشتند. ایرانی‌ها از موشک سومار رونمایی کردند که احتمالاً موتور جت آن متفاوت از نمونه روسی است. این، دستاوردی بزرگ است. من از لحاظ تکنیکی به احترام افرادی که این کار را انجام دادند، کلاه از سر برمی‌دارم. این دستاوردها در شرایط تحریم به دست آمده است.»
«سیمرغ»، «نور»، «قاصد»، «سجیل»، «قدر»، «خرمشهر» و… را شاگردان مکتب سلیمانی ساخته‌اند؛ آن سردار پرافتخار اسلام که در آستانه سالروز آسمانی شدنش قرار داریم. نیروهای پاکباخته انقلاب در سنگرهای علم و فناوری و تولید با درس‌گرفتن از مکتب جامع آن مجاهد بزرگ اسلام افق‌‌‌های تازه می‌گشایند و معادلات را دگرگون می‌سازند.”

لینک کوتاه : https://mobin24.ir/?p=4566

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 3در انتظار بررسی : 3انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.