سخنی با مقامات استان اصفهان و در انتظار تدبیر آن‌ها
۱۹ اسفند ۱۳۹۸ \\ اجتماعی, کلی, مقالات \\ بدون دیدگاه

✍️ احسان امینی – فعال سیاسی و اجتماعی

🔸️سه روز قبل به منظور خاکسپاری یکی از اقوام که البته همه مراسمات عمومی آن لغو شده بود عازم روستای پدری ام شدم که به فاصله ۱۸۰ کیلومتری اصفهان واقع شده است.

قبل از رسیدن به جاده فرعی که به روستاها منتهی می شود ، در تاریکی شب با تابلو ایست مواجهه شدم.

چند جوان که با لباس فرم، محترمانه خواستند که شیشه را پایین بیاورم و با دستگاه تب سنج تستی از وضعیت جسمی سرنشینان ماشین انجام دادند و سپس اجازه دادند که به مسیر ادامه دهیم.

بعد مشخص شد خیرین این روستاها با همکاری دهیاری و شورا و هماهنگی ادارات محلی به صورت خودجوش اقدام به استقرار نیروهای آموزش دیده که دستمزد و امکاناتشان توسط خیرین تامین شده بود کرده تا مسافرانی که از مبادی ورودی به این روستاها وارد می شوند را کنترل کنند ، همچنین با تعامل مردم اکثر کارگاههای صنعتی که عموما پذیرای مواد بازیافت بود به سبب خطر آلودگی مواد به صورت خودخواسته تعطیل شده بود، مراسمات عمومی از جمله مراسم ترحیم لغو و تصمیم گرفته بودند هزینه ها صرف امور مبارزه با بیماری کرونا شود.

یکی از اهالی روستا در این باره گفت: اگر شما مرکز نشینان تصمیمات درست بگیرید و شهرنشینان ، ناقل ویروس به روستاها نباشید ما خود میدانیم چه باید بکنیم !…

این مشاهده عینی و روایت شاید ساده از نحوه مدیریت خودجوش و جسورانه و مواجهه مردم و مسولین چند روستا آیینه ی است برای مسئولین ارشد ما

🔸️طبق آمارهای رسمی شیب ابتلاء به بیماری کرونا در استان اصفهان متاسفانه سرعت نگران کننده ای دارد و علی رغم اقدامات مفیدی که طی روزهای اخیر انجام گرفته است موقعیت خاص جغرافیایی اصفهان سرعت شیوع این بیماری را افزایش داده است.

🔸️ استان اصفهان با قرار گرفتن در مرکز کریدور شمال به جنوب و چهارراه ترانزیت بار و مسافر کشور به طور عادی سهم به سزایی از تردد این محورها را به خود اختصاص داده به نحوی که به طور معمول روزانه بیش از ۵۰ هزار تردد صرفا در محور اصفهان_ تهران انجام می شود .

🔸️ طی روزهای گذشته به نقل از استاندار محترم اصفهان خبرهایی مبنی بر ممنوعیت سفر به اصفهان در ایام نوروز منتشر شد که مورد استقبال افکار عمومی قرار گرفت لیکن پس از آن استاندار محترم طی مصاحبه ای ابراز کردند “به  این صورت نیست که ما جلوی مردم برای سفر به اصفهان را بگیریم؛ بلکه امسال اجازه داده نمی‌شود مهمان‌های نوروزی در کمپ‌ها و مدارس مستقر شوند اما هتل‌ها به شرط اخذ مجوزهای پزشکی از معاونت درمانی، منعی برای پذیرش مسافران نوروزی ندارند” (خبرگزاری ایمنا)

به نظر بدیهی می نماید که در صورت عدم اعمال محدودیت های ویژه برای سفر به اصفهان و افزایش سفرهای نوروزی به این شهر اسکان مسافران در هتل یا کمپ های نوروزی و مدارس چندان تفاوتی در تردد افراد در سطح شهر و مکان های تفریحی نداشته و شیوع این ویروس منتظر اخذ مجوز برای هتل ها و نحوه اسکان مسافران نخواهد ماند .

🔸️یک دلیل برای ابراز چنین مواضعی شاید ناشی از نگرانی برای خسارات وارده به کسب و کار شهر گردشگر پذیری چون اصفهان باشد که قابل انکار هم نیست اما دفع کدام از این دو مقوله عقلانی تر است ؟ دفع شیوع بیماری یا دفع خسارات مالی و…

در زمان بروز حوادثی چون وقوع سیل و زلزله مگر می توان نشست و به مصالح کسب و کار اندیشید و خسارات آن را دفع کرد ؟

سیلِ دلهره و اضطرابی که این بیماری برای مردم به همراه دارد کم از عوارض جسمی آن نیست و تنها تدابیر خردمندانه و تصمیمات واقع گرایانه و آرامش بخش است که می تواند اضطراب ناشی از آن را کم فروغ کند.

🔸️حکمرانی در وضعیت بحران عرصه ی توجه به خوشایند و بدآیند مردم نیست که منافع اساسی جامعه را بر آن ترجیح دهیم

برای مثال اینکه سفرهای نوروزی به شهری چون اصفهان را مجاز کنیم تا عده ای از مردم ( همان افرادی که با وجود هشدارها اصرار به سفر دارند) را خوشحال کنیم و کسب و کارهای تعطیلات نوروز را اندکی رونق ببخشیم ؛ خوشایندهایی نیستند که بتوانیم سلامت جامعه را بدان ترجیح دهیم و عواقبی که شاید فردا قابل جبران نباشد را از معادلات کنار بزنیم .

🔸️عدم تمرکز در تصمیم گیری ها و پرهیز از اقتدار و مداخله نهادهای حاکمیتی در امور جاری جامعه در شرایط عادی همواره مطلوب است اما همین قواعد در تنگناهای خاص که سرعت در تصمیم گیری و وحدت نظر بین نهادهای تصمیم گیر را طلب می کند چندان امر مطلوبی نیست.

در چنین وضعیتی باید تمرکز گرا عمل کرد و در صورت نیاز حتی از ابزارهای الزام آور قانونی بهره جست تا منافع حیاتی و مصالح عمومی از خسارت و عواقب احتمالی مصون بماند .

پس محدود کردن سفرهای مردم یا دیگر اموری که امر جاری و روزمره آنهاست در این شرایط حساس شاید نه تنها ایرادی ندارد که ضرورت هم دارد چرا که تجربه روزهای گذشته رد که بی مبالاتی اقلیتی از جامعه می رود تا سلامت و حق حیات دیگر مردم جامعه را تهدید کند.

پرهیز از تصمیمات مقتدرانه در چنین شرایطی نه تنها از نگرانی و دلهره شهروندان نخواهد کاست بلکه گاها سبب بروز رفتارهای غیرمسولانه و تنش زای مردم هم خواهد شد ؛ شبیه آنچه در این روزها در واکنش نه چندان اخلاقی مردم برخی از شهرها با مسافران و ممانعت از ورود آنها به شهرهای خود شاهد بوده ایم.

لذا به عنوان یک شهروند اصفهانی از استاندار محترم اصفهان و مقامات مسئول تقاضا دارم نسبت به اتخاذ تدابیر لازم جهت اعمال محدودیت های حداکثری در سفرهای نوروزی که در پیشگیری از پیشروی بیماری کرونا و حفظ سلامت مردم اصفهان و سایر هم وطنان عزیزمان موثر خواهد بود اقدام نمایند؛ باشد که به لطف خداوند و تعامل و همدلی مردم و نهادهای مسئول به زودی بر این عارضه ناخجسته غلبه یابیم.

” من احیاها فکانما احیاء الناس جمیعا”

“قرآن کریم

درباره حسین یزدی

دیدگاه های این مطلب
شما هم نظرتان را درج کنید.