« ز منجنیق فلک سنگ فتنه میبارد »
۲۵ دی ۱۳۹۸ \\ اجتماعی, سیاسی, کلی, مقالات \\ بدون دیدگاه

از روز ۲۵ آبان تا امروز، هر روزی خبری ناخوشایند و رنجآور به گوش میرسد، خبر از مرگ انسانهائی که از رنج نداری و فقر و بیکاری، فریاد بر آوردند، مشتها را گره کرده و از گرانی ارزاق و نیازهای همگانی نالیدند، به گران شدن بنزین اعتراض داشتند که عامل تورّم و گرانی وحشتناک در همه عرصه های زندگی میشود،(که تأثیرات آن زود نمایان شد)، آیا باید به خاطر اعتراضشان کشته شوند؟ آنها که عیششان مدام و زندگیشان به کام است، چگونه میتوانند درد فقر و نداری را لمس کنند و بدانند که هشتاد درصد مردم چه میکشند؟

چرا باید در تشییع جنازۀ شهیدی سرافراز سردار سپهبد سلیمانی، نزدیک به 100نفر از مردم پرشور و با ایمان کرمان، زیر دست و پا از بین بروند، آیا مسؤلان شهر، جمعیت اهواز، مشهد و تهران را ندیده بودند که نتوانستند برای خاکسپاری سردار شهید برنامهریزی، و هماهنگی کنند که آسیبی به کسی نرسد؟ چهل سال از انقلاب گذشته، هزاران شهید تشییع شدهاند ولی غفلت مسؤلان سرجای خود باقی مانده است، پاسخ عشق و ارادت، آیا مرگ است؟

جوانان هموطن که برای دیدار اقوام و ازدواج با دختران ایرانی آمده بودند و با شور و عشق و امید به طرف محل درس و یا زندگیشان میرفتند، آیا با خطائی و یا غفلت و بیتوجهی و عدم آگاهی، هواپیمایشان مورد اصابت موشک قرار گرفته و سرنگون شود و ۱۷۶ انسان امیدوار و جوانان نخبه یکباره ذغال شوند؟ آیا ما خود را میبخشیم!؟ اینکه بگوئیم: کاش من هم با آنها بودم یا کشته میشدم، کافی است؟ من و شما باید وظیفهمان را انجام دهیم، با مردن ما که مسافران هواپیما زنده نمیشوند.

در سیلهای مداوم، زلزلهها، سقوط اتوبوس به دره، تصادفات بسیار در سطح کشور  وو بحرانهای دیگر، که از پیش برای آن فکری نشده، در اثر بیکفایتی و بیلیاقتی امثال ما نیست!؟

آب بسیار و فوقالعاده خوزستان که تا کرمان و فارس و یزد را میتواند سیراب کند، بازهم باید قربانی بگیرد و ویرانی به بار آورد؟ و بعضیها برای رأی آوردن، علیه مردم شعار دهند که آب خوزستان نبایستی در هیچ استانی جاری شود و عمدۀ آن به خلیج فارس سرازیر شود، سادهاندیشان هم این شعارها را باور میکنند.

آیا این عدم مدیریت بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی از عدم تخصص و نبودن آگاهی و بیبرنامگی ما و گوشههائی از عذاب الهی نیست؟آیا اینها هم خطاها و توطئههای آمریکایی، صهیونیستی وتروریستی و آدمکشی است؟

آیا نمیتوانیم با نرمش در برخی موارد بین دولت و ملت تفاهم برقرارکنیم؟ مردم که صداقت خود را در تشییع جنازۀ سردار با اخلاص وطن، نشان دادند، آیا حکومت هم میتوانست با تأیید صلاحیتهای وسیع برای مجلس قدمی به سود این ملت بردارد؟ 

چگونه بیشتر شایستگان را، حتی آنها که سالها در مجلس بودهاند،ردّصلاحیت میکنند، صلاحیت خود آنها را چه کسی تأیید میکند؟سؤال اینجاست که با این رد صلاحیتهای گسترده که در هر دوره اتفاق میافتد آیا کسی انتظار مدیریت صحیح در امور کشور و بحرانها را دارد؟ لااقل آنها که دور و اطراف افراد مسن و ریش سفید شورای نگهبان هستند، بهتر نبود در این شرایط زمانی دستی پیشرو میگرفتند و به خاطر این همه مصیبت و کشتههایی که ملت در ماه اخیر داده، به خاطر خطای دستاندرکاران، اعلام میکردند که افراد را به خاطر موضعگیریهای سیاسی و فکری، ردّصلاحیت نکردهاند، برای آنها جناح و گروه و راست و چپ و میانهرو فرقی نمیکند.

در شرایطی که انتخابات دو مرحلهای شده، کاش نمکی بر زخم دل بازماندگانِ درگذشتگان نمیپاشیدند، و لااقل پاداشی به تشییعکنندگان شهدا داده و در انسجام و اتحاد ملی میکوشیدند!

نظارت استصوابی سنگی است که جلوی پای آزادی و دموکراسی و مردمسالاری انداخته شده است، آقایان افرادی را تعیین میکنند که مردم به آنها رأی بدهند و آیا این اهانت به ملت بزرگ و باشخصیت ایران نیست؟ و هر دوره کرسیهای مردم سالاری را از شایستگان تهی میکنند و آیا این اعمال مردم را برای شرکت در انتخابات تشویق میکند؟ و همگان را برای تعیین سرنوشت جامعه به پای صندوقهای رأی میکشاند؟ آیا شور و نشاط به فضای انتخابات میبخشد!؟

«… وَاعْتَبِرُوا بِما قَدْ رَأَیْتُمْ مِنْ مَصارِعِ الْقُرُونِ قَبْلَکُمْ قَدْ تَزایَلَتْاَوْصالُهُمْ وَ زالَتْ اَبْصارُهُمْ وَ اَسْماعُهُمْ وَ ذَهَبَ شَرَفُهُمْ وَ عِزَّهُمْوَانْقَطَعَ سُرُورُهُمْ وَ نَعیمُهُمْ فَبُدِّلُوا بِقُرْبِ لأَوْلادِ فَقْدَها وَ بِصُحْبَهِالاَْزْواجِ مُفارَقَتَها لا یَتَفاخَرُونَ وَ لا یَتَناسَلُونَ؛(خطبه۱۶۱نهج البلاغه) [ای بندگان خدا!]… از آنچه بر گذشتگان شما رفت،عبرت بگیرید که چگونه بندهای بدن ایشان از هم جدا وچشمها و گوشهایشان زایل شد، و شرافت و شکوهشان از بینرفت و شادیها و خوشگذرانیهایشان از آنها جدا شد، نزدیکیفرزندان به دوری، و همنشینی با همسران به جدایی بدل شد. دیگر نه به هم می نازند و نه فرزندانی می آورند

برای درگذشتگان از هر گروه و هر طایفه، آرزوی رحمت و مغفرت داردو برای خانوادههای داغدار آن شهیدان مظلوم، آرزوی صبر و اجر و سلامت دارد؟ و به همه تسلیت میگوید و سرسلامتی میدهد.

 

رحمت الله علیهم اجمعین

اصفهان فضل الله صلواتی  23 دیماه ۱۳۹۸

درباره حسین یزدی

دیدگاه های این مطلب
شما هم نظرتان را درج کنید.