عربستان سعودی برای کاهش تنش های منطقه‌ ای گفتگوهای پنهانی با ایران انجام داده است؛ آیا آنها ایالات متحده را عقب نگه می‌ دارند؟
۲۳ آذر ۱۳۹۸ \\ کلی, مقالات \\ بدون دیدگاه

نویسنده: پیتر هن ، استادیار علوم سیاسی دانشکده هنر و علوم دانشگاه ورمونت است.  او نویسنده “سیاست اسلامی ، دولت های مسلمان و تنش های ضد تروریسم” (انتشارات دانشگاه کمبریج ، ۲۰۱۷).

این هفته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه عربستان سعودی به دنبال کاهش تنش با ایران ، گفتگوهای پنهانی با جمهوری اسلامی، برگزار کرد.  این درحالی است که دولت ترامپ همچنان به افزایش دشمنی های خود با ایران ادامه می دهد.

بسیاری از ناظران در ابتدا تصور می کردند که عربستان سعودی و امارات متحده عربی امیدوار به رویارویی آمریکا با ایران هستند و پرخاشگری آنها می تواند ایالات متحده را به سمت یک درگیری منطقه ای جدید سوق دهد.

اما عربستان سعودی و امارات متحد عربی ، ایالات متحده و ایران را به سمت جنگ نبردند – این نشان می دهد بیش از آنچه که بسیاری از کارشناسان سیاسی تصور می‌کنند کشورهای عربی در مورد جنگ با ایران اتفاق نظر دارند ، و در عین حال آنها می توانند مانع و محدود کننده این جنگ باشند.

هنگامی که دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای ایران خارج شد ، بسیاری از کارشناسان نگران این موضوع بودند که مقدمه جنگ باشد و در این میان اقدامات عربستان سعودی موجب این ترس شد. رهبران سعودی از برخورد دولت اوباما ناامید و از موضع تهاجمی ترامپ خوشحال شدند.

محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی با افزایش تنش های منطقه‌ای موضع تهاجمی نسبت به ایران نشان داد. برخی از تحلیلگران نگرانی صریح خود را بیان کردند که عربستان سعودی – و امارات ، متحد خلیج فارسی عربستان که اغلب با این کشور همسو است – ایالات متحده را به جنگ سوق می‌دهند. این نخستین بار نبوده که متحدان ضعیف و بی مسئولیت ، همپیمانان قدرتمند خود را به جنگی که مایل به آن نیستند می‌کشاندند ، زیرا این روند به طور فزاینده‌ای به وقوع جنگ جهانی اول کمک کرد.

آکادمی اسکولرشیپ این ترس را تایید می‌کند. یک مطالعه موثر نشان داد که مناطق پرتنش، سیاست پیچیده اتحاد را تجربه می کنند. وقتی دولتها به متحدان خود وابسته هستند، معتقدند جنگ تهاجمی، سریع و مؤثر خواهد بود. اگر دولتی جنگ را آغاز کند ، متحدین معتقدند که باید به کمک آن دولت بیایند.  به این ترتیب ، یک درگیری نظامی کوچک می تواند به یک مسئله اصلی تبدیل شود.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی متحدان آمریکا هستند. ایالات متحده برای تثبیت بازارهای انرژی و تأمین دسترسی به منطقه به این دو کشور متکی است – و آنها از سیاست های ما به ویژه در دولت ترامپ بهره زیادی می‌برند.

از آنجا که ایران یک قدرت بزرگ نظامی و اقتصادی در مجاورت سرزمین های آنها است ، این کشورها معتقدند که ایران تهدیدی برای امنیت آنها محسوب می شود.اختلافات این کشورها نیز ایدئولوژیک است. مردم سعودی و امارات عمدتا مسلمانان سنی مذهب هستند و ایران دارای اکثریت مسلمان شیعه است. علاوه بر این ، عربستان سعودی و امارات توسط سلطنت های محافظه کاری اداره می شوند که نسبت به ناآرامی های سیاسی محتاط هستند.در عوض ، نظام ایران، انقلابی است – نظام جمهوری اسلامی سعی دارد ناآرامیهای سیاسی را در خاورمیانه ، به ویژه در عربستان سعودی تحریک کند.

دو واقعه که می تواند باعث درگیری شود – اما نشد

اگر متحدین خلیج فارس به طور واقعی خواستار جنگ با ایران بودند، می توانستند از دو حادثه برای فشار آوردن به ایالات متحده برای تشدید دشمنی‌ها استفاده کنند.

در ماه مه ، انفجارهایی در آب‌های امارات متحده عربی به چند نفت‌کش آسیب رساند.  بسیاری – به ویژه دولت ترامپ – تصور می کردند که ایران پشت این حمله است.اما امارات متحده عربی با ارسال گزارشی به سازمان ملل متحد برای بررسی این حادثه اعلام کرد که ایران به طور مستقیم مسئول این حملات نبوده است.

در ماه سپتامبر ، هواپیماهای بدون سرنشین به یک پالایشگاه بزرگ نفت در عربستان سعودی حمله کردند. حوثی ها – یک گروه شورشی تحت حمایت ایران در یمن که عربستان سعودی در حال جنگ با آن است – مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و همگان تصور می کردند ایران پشت آن است و در حالی که عربستان سعودی ایران را مقصر می‌دانست ، خواستار اقدامات تلافی جویانه نظامی نبود.

در اوایل ماه نوامبر امارات متحده عربی به طور آشکار از جامعه بین المللی خواست تا با ایران مذاکره کند. امارات متحده عربی همچنین در جنگ یمن مشارکت دارد، که به یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران تبدیل شده است.دلیل اصلی این امر کمی مبهم است ، اما احتمالاً مربوط به نگرانی های امارات متحده عربی در مورد خارج شدن جنگ از حالت نیابتی و افزایش خصومت تا سر حد یک جنگ مستقیم است.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و محدود کردن ایالات متحده

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، آمریکا را به سمت جنگ با ایران سوق ندادند در حالی که آنها به راحتی می‌توانستند با محکوم کردن ایران پس از حملات به خاکشان و یا حتی انجام اقدامات تلافی جویانه این کار را انجام دهند و با توجه به خصومت دولت ترامپ نسبت به ایران و همدردی با عربستان سعودی ، فرصتی مناسبی بود که ایالات متحده می‌توانست از اقدامات نظامی حمایت کند.

در حالی که این اواخر ، به نظر می رسد که آنها هستند که ایالات متحده را مهار می‌کنند.پس از حمله به پالایشگاه سعودی ، محمد بن سلمان گفت جنگ با ایران باعث افزایش شدید قیمت نفت و “فاجعه اقتصادی” خواهد شد.

وی درباره آنچه اتفاق خواهد افتاد، هشدار داد و گفت: “اگر جامعه جهانی در مقابل ایران نایستد حجم نارضایتی‌ها منجر به جنگ خواهد شد و دیدن آن سخت نیست” و این هشداری بود برای آمریکا، به خصوص آنکه مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا ، این حمله را “اقدام جنگی” خوانده بود.

این وضعیت ناظران منطقه را به وحشت انداخته بود. در حالیکه آن‌ها (عربستان و امارات) به افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برخی کشورهای خاورمیانه برای کاهش دشمنی‌ها توجه داشتند و به نظر می رسد این رفتارها بسیار شبیه به دولتهایی است که از اهرم همپیمانان خود برای رهایی از جنگ استفاده می کنند.

رفتارهای ظاهری عربستان سعودی و امارات متحده عربی در منطقه ممکن است نشان از بی‌پروایی بیش از پیش آن‌ها درباره جنگ با ایران باشد اما کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هنوز از اتحاد دور هستند و اختلافات عقیدتی و اعمال سیاست قدرت (به ویژه محاصره قطر) مانع از تشکیل یک ائتلاف ضد ایرانی قدرتمند شده است. همچنین جنگ یمن منجر به ایجاد فاصله فزاینده بین عربستان سعودی و امارات متحده عربی شده است و به نظر می‌رسد امارات متحده عربی به طور گسترده‌ای بر روی بازگشت ثبات به منطقه متمرکز شده است.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی باید تحمل کنند و مانع از حضور خرس روسیه در هر جنگ خلیج فارس شوند.

این دولت‌ها ممکن است فکر کنند که لفاظی‌های ترامپ بیش از عمل او هست و از آنچه می‌بینند می‌ترسند.

درباره Fateme Haghiri

دیدگاه های این مطلب
شما هم نظرتان را درج کنید.